Ve Diğer Şeyler Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ve Diğer Şeyler Topluluğu, 2001 yılında İstanbul'da kurulmuş bir tiyatro topluluğu.

Topluluğun kurucusu; oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan'dur. Topluluk, ürettiği oyunlarla performans sanatı ile Tiyatroyu birleştirmeye çalışmış ve disiplinler arası çalışmalar gerçekleştirir.[1] İlk yıllarda sahnelediği tüm projelerinin metinleri Yeşim Özsoy Gülan'a aittir.[2] Metinlerinin ortak özelliği iç içe geçen diyaloglardan, hatta monologlardan oluşmasıdır. Bu metinerde karakterler birbirleriyle konuşmaz, bir diyalog üretmez, doğrudan kendilerini seyirciye anlatır. Özsoy Gülan, Ve Diğer Şeyler Topluluğu'yla sahnelediği Aksak İstanbul Hikayeleri adlı oyunuyla 2006 Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında "Cevat Fehmi Başkut En İyi Oyun Yazarı Ödülü"'nü almıştır.

2006 senesinde topluluk Yeni Metin Yeni Tiyatro adlı bir proje oluşturup uygulamaya başlayarak Türkiye’de oyun yazarlığı konusunda önemli bir adım attı.[1] Bu projeden çıkan ilk yazar olan Ahmet Sami Özbudak, "İz" adlı oyunu ile Almanya'nın Heidelberg Stückemarkt festivalinde "Avrupa’nın En Genç En İyi Yazarı" ödülünü aldı.[3]

Topluluğun yurt içi ve yurt dışında katıldığı uluslararası festivaller arasında Avrupa'dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali (2004, Wiesbaden), Şimdi-Now Festivali (2004, Berlin Hebbel Tiyatrosu), Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali (2004), Türk-Alman Tiyatro Festivali (2005, Köln), 0090 Kunsten Festivali (2006, Antwerp/ Belçika) ve 4. Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları (2006, İstanbul) bulunmaktadır.[2]

Topluluğun bazı oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Dilsöz, Eser. "Yeni Sezon, Yeni Projeler: Ve Diğer Şeyler Topluluğu…". http://www.mimesis-dergi.org/. Mimesis-dergi.org sitesi. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ a b Yılmaz, Pınar. "Ve Diğer Şeyler Topluluğu". http://istanbul.dergipark.gov.tr/. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Dergisi, Sayı 11, Yıl 2007. 26 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ ""Yeni Metin Yeni Tiyatro" Yazarına Almanya'dan Ödül!". http://www.mimesis-dergi.org. Mimesis-dergi.org sitesi, 11 Mayıs 2011. 13 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)