Vazgen Sarkisyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.16, 16 Temmuz 2016 tarihli sürüm ({{lang}} → {{dil}} AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vazgen Sarkisyan
1. Ermenistan Başbakanı
Görev süresi
11 Haziran 1999 - 27 Ekim 1999
Yerine geldiği Armen Darbinyan
Yerine gelen Aram Sarkisyan
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Mart 1959
Ararat, Ermenistan SSC, Sovyetler Birliği (Şimdi Ararat, Ermenistan)
Ölüm 27 Ekim 1999
Erivan, Ermenistan
Partisi Ermenistan Cumhuriyet Partisi

Vazgen Sarkisyan (Şablon:Dil-hy, 5 Mart 1959 - 27 Ekim 1999[1]) Ermenistan Cumhuriyeti'nin eski başbakanı ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin kurucusu.

1958 yılında Sovyet Ermenistan'ın Ararat şehrinde doğdu. 1979'de Erivan Üniversitesinde beden eğitim'i bölümünden mezun oldu.[2] 1985 yılında Ermenistan yazarları birliği üyesi oldu ve aylık olarak yayınlanan Garun isimli derginin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1991 yılında ise Ermenistanın ilk siyasi partisi olan Ermenistan Cumhuriyet Partisine katıldı ve Ermenistan'ın ilk savunma bakanı oldu. Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan gerginliğin savaşa dönüşmesiyle beraber özellikle gençlerin ve Diaspora Ermenilerin savaşa katılması için büyük faaliyetler yürüttü. Savaşın şiddetini artırdığı 1992 ile 1994 yılları arasında organize ettiği birlikler ve yürüttüğü savaş startejisi sonucu savaşın kazanılmasında büyük rol oynadı.

Ölümü

1995 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Levon Ter-Petrosyan tarafından kazanılmasıyla beraber hile yapıldığı iddialarıyla meydana gelen protestolardan sonra Cumhurbaşkanlığı görevi için aynı partide siyaset yaptığı Robert Koçaryan'ı destekledi.[3] Koçaryan'ın seçimleri kazanmasından sonra 1999 yılında Başbakanlık görevine getirildi.

27 Ekim'de Ermenistan Meclisinde yaptığı konuşma sırasında meclis basıldı. Dönemin 7 bakanı ve Sovyetler birliği zamanındaki Ermeni lider Karen Demirchyan ile beraber suikastta öldürüldü.

Ölümü sonrası yankılar

Suikastı gerçekleştiren gazeteci Nairi Hunanyan teslim oldu ve yargılandıktan sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Baskından sonra Ermenistan'da 15 gün yas ilan edilirken birçok kilise ve okulda Vazgen Sarkisyan için anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Daha önce Karabağ Savaşı'ndaki başarısı nedeniyle Ermenistan Cumhuriyetin'in en yüksek devlet nişanı olan Ermenistan Ulusal Kahramanı ödülüne layık görülen Sarkisyan için ölümünden sonra adını taşıyan birçok okul, spor salonu, meydan ve heykeller yapıldı.

Kaynakça

  1. ^ Anon. Timeline: Recent killings of politicians. CNN. Retrieved July 17, 2008.
  2. ^ Armenian Ministry of Defence. Vazgen Sargsyan. Armenian Ministry of Defence. Accessed July 17, 2008.
  3. ^ http://www.mil.am/eng/index.php?page=26

Ayrıca bakınız