Vaysal, Lalapaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vaysal
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Lalapaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 669
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22950
İnternet sitesi: [2]

Vaysal, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının, bu yöreye yerleşen "veysel" isimli kişiden geldiği söylenir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekler:Güveçte pişirilmiş kuru fasulye çok lezzetlidir,kapama(güzinede yapılan etli hamur işi), koyun ve keçi peyniri de bir o kadar lezzetlidir.Bayramlarda yapılan samsa baklavasına diyecek yoktur.Karapınarda bulunan tatil koyleri koye gelir saglamakta guzel mesire alanları bulunmaktadır.Köyün girişinde saksağan dere kenarında şirin bir mesire alanı bulunmaktadır. TEMEL davulu ile neşenıze neşe katmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ayrıca Bulgaristan ile sınır köyüdür. Bu bölgedeki köyler balkan köyleri olarak adlandırılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, (kardeniz iklimi ve karasal iklimin etki alanı içerisindedir).Kışları şiddetli ayaz görülür.Balkanlardan gelen soğuk hava kütlesi ülkemize ilk olarak bu bölgeye kar bırakır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 669
1997 561

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskiden küçük baş hayvancılık yaygınken günümüzde oldukca düşüş göstermiştir. Ayrıca toprakları humusludur.Humuslu topraklar:(Toprak sadece oluştuğu kayanın mineralleri değil bitkilerin dal kök yaprak gibi kısımlarıda içerirse böyle toprağa humuslu toprak denir. Siyah renkte bir topraktır. Koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyonvardır şebekesi PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur. sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]