Varlık (muhasebe)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

[1]

Bir firmanın bilanço firması tarafından sahip olunan varlıkların parasal değerini kaydeder. Bu paranın ve bir bireyin ya da işin değerli olduğunu gösterir. İki önemli varlık sınıfı vardır. Bunlar; maddi duran varlıklar ve maddi olmayan duran varlıklardır. Maddi duran varlıklar, dönen varlıklar ve duran varlıklar dahil olmak üzere çeşitli alt sınıfları içerir. Sabit varlıklar bina ve ekipman gibi ögeleri içerir ise dönen varlıklar, envanter sayılabilir.

Maddi olmayan duran varlıklar, firmasına pazar yerinde avantaj yaratmak için bir değere sahip fiziksel olmayan kaynaklar ve haklardır. Maddi olmayan duran varlıkların örnekleri; şerefiye, telif hakları, ticari markalar, patentler ve bilgisayar programları ve alacak hesapları, tahvil ve hisse senetleri gibi ögeler de dahil olmak finansal varlıklardır.

Örgün Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir varlık, geçmiş olayların bir sonucu olarak ve gelecekteki ekonomik yararların işletmeye akmasına ve beklenen işletme tarafından kontrol edilen bir kaynaktır.

Varlıkların Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtemelen varlığın en kabul görmüş muhasebe tanımı Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından kullanılan şeklidir. "Bir varlık, geçmiş olayların bir sonucu olarak işletme tarafından kontrol edilen bir kaynaktır. Gelecekteki ekonomik yararların işletmeye aktarılması bekleniyor."

Makine gibi çalışanlar gelecekteki ekonomiye fayda üretebilir olsa bile, varlıkları kabul edilmez. Bir işletmenin, bir varlığın Framework'ün tanımını karşılamak için çalışanları üzerinde yeterli kontrole sahip olması gerekir.

Benzer şekilde, ekonomi bir varlık zenginliğini tutulabilen bir formdur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ticaret hesabı varlıkları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sullivan, Arthur; Steven M. Sheffrin (2003). Economics: Principles in action. Upper Saddle River, New Jersey 07458: Pearson Prentice Hall. ss. 272. ISBN 0-13-063085-3.