Vallegrande

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vallegrande'nin konumu

Vallegrande (İspanyolca: "Büyük Vadi") Bolivya'daki Santa Cruz bölgesinde, Santa Cruz de la Sierra'nın kuş uçuşu 125 km güneybatısındaki küçük bir kenttir. Vallegrande Eyaleti'nin başkentidir ve bölgede önemli bir alışveriş merkezidir. Kent 2.030 m rakımda adını aldığı büyük bir vadinin içinde yer alır. Yaklaşık 6.000 nüfusa sahiptir. Vadi içindeki konumu itibarıyla yumuşak bir iklime sahiptir ve bölgedeki en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Vallegrande İspanyollar tarafından 1612'de Ciudad de Jesús y Montes Claros de los Caballeros del Vallegrande (Vallegrande şövalyelerinden Montes Claros ve Jesus'un şehri) adıyla kurulmuştur. 18nci ve 19ncu yy.larda düzenli bir şekilde büyüyen Vallegrande 1900 yılında ulaştığı 25.000'lik nüfusuyla bölgenin kültürel merkezi haline gelmiştir. 20nci yy.da ise yakınlardaki Santa Cruz şehrinin gelişmesiyle önemini giderek yitirmeye başlamıştır.

Vallegrande'ye eski Santa Cruz'dan Cochabamba otoyoluna giderken ayrılan bir yoldan ulaşılır ve bir uçuş pisti bulunmaktadır.

Vallegrande'nin uçuş pistinde 1997 yılında Che Guevara'nın cesedinden kalanlar bulunmuştur. 1967 yılında yakınlardaki La Higuera köyünde öldürülen Guevara'nın cesedi buraya gömülmüştür.