Vahran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vahran

Vahran (nüfusu: 897.700) (Arapça: وهران) kuzeybatı Cezayir'de Akdeniz kıyısında bir şehirdir. Aynı zamanda Vahran ilinin merkezidir.

Kökleri milattan önce 2. yüzyıla dek giden, Endülüslülerden Kartacalılara, İspanyollardan Osmanlılara, ve daha sonra da Fransızlara dek uzanan bir yelpazede pek çok imparatorluğun izlerini, renklerini taşıyan bir Akdeniz şehridir. Başkent Cezayir'e 450 km uzaklıktadır. Kentin adının, Arapçada “iki aslan” anlamına gelen “Wahran” kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Zira, mitolojide kentin bu iki aslan tarafından korunduğu öğesine yer verilmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1609 yılında İspanya'dan sürülen Endülüs Müslümanlarının Oran limanına çıkışı

903 yılında şimdiki yerine kurulan kent, 1492'de İber Yarımadasının fethini tamamlayan ve Berberi sahilindeki Arap/Müslüman yerleşimlerini tek tek ele geçirmeye başlayan İspanya tarafından 1509 yılında işgal edildi. İspanyolların elindeki şehirler Oruç Reis, Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis gibi Türk denizcileri tarafından geri alınmasına karşın, müstahkem bir mevkiye sahip olan Oran şehri direnmeye devam etti ve 16. yüzyılın ortalarında İspanya'nın Kuzey Afrika'daki en önemli üssü oldu. Bu dönemde "Vahran" diye anılırdı. Piyale Paşa'nin 1556 ve 1563 yılındaki kuşatmaları da sonuç vermedi. İspanyolların direnişi 1708 yılına kadar sürdü ve kent bu tarihte Yusuf oğlu Mustafa Bey komutasındaki Osmanlılar tarafından fethedilerek ve Cezayir Paşalığı'na katıldı.

1732'de İspanyollar tarafından geri alındıysa da ticari ve askeri önemini tamamıyla kaybetmişti. 1792 yılında İspanya Kralı IV. Charles çareyi şehri Osmanlılara satmakta buldu ve cüzî bir bedel karşılığı 12 Eylül 1792'de Vahran tekrar Osmanlı topraklarına katıldı. 1830 yılında Cezayir'i ele geçiren Fransızlar 1831'de de Vahran'ı alarak buradaki Osmanlı yönetimine son verdiler.

2022 Akdeniz Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

XIX. Akdeniz Oyunları 2022 yılında Oran şehrinde gerçekleştirilmiştir.