VS-HCT mayını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VS-HCT2 mayını sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

VS-HCT serisi mayınlar İtalyan yapımı plastik kasalı metalsiz bir tür tanksavar mayınıdır. Sahip olduğu savaş başlığı Misznay Schardin etkisi ile çalışır. Dual sismik ve manyetik fünyelere sahiptirler. Farklı ebat ve şekilleri bulunan mayınlar günümüzde üretilmemektedir.

VS-HCT[değiştir | kaynağı değiştir]

VS-HCT üzerinde dikey tırnaklar bulunan dairesel plastik kasaya sahiptir. Hem mekanik hem de elle döşenebilen mayının elektronik ve mekanik olarak zaman ayarlama fonksiyonu bulunur. Pille çalışan elektronik fünye bünyesinde sismik ve manyetik algılayıcılar bulunur. Sismik algılayıcı yaklaşmakta olan aracın yarattığı titreşimleri yakalar. Ve manyetik algılayıcıyı çalıştırır. Manyetik algılayıcı yoğun metal kütleyi yakaladığı zaman fünyeyi harekete geçirir. Önce küçük bir patlama ile mayının üzerini örten 100 milimetreye kadar olan toprak kısım temizlenir. Ardından Misznay Schardin etkisi ile çalışan savaş başlığı ateşlenir. Ana patlayıcı içerisinde bulunan metal üst tabaka çok büyük bir güç ile taşıtın zırhına çarpar. 175 milimetreye kadar olan zırhı delebilir.

1 ila 128 günlük süre içerisinde çalışır vaziyette bekler. Süre sonunda patlamayan mayın kendi kendisini imha edebilir. Mayının durumu uzaktan kontrol edilebilir. Üzerinde tuzaklama düzeneği bulunur.

1978 yılında Valsella Meccanotecnica SpA tarafından üretimine başlanan mayın İtalyan Ordusunda kullanılmıştır. Şu an üretilmeyen mayın günümüzde Irakta bulunmaktadır.

VS-HCT2[değiştir | kaynağı değiştir]

VS-HCT2 NATO ve FINABELden gelen istekler üzerine geliştirilmiştir. Kare şeklinde plastik kasası olan mayının bir köşesinde kısa ve kalın taşıma sapı bulunur. large raised circular section in the centre of the mine. Elektronik fünyesi VS-HCT modeline göre çok daha başarılıdır. Fünye üzerinden geçmekte olan taşıtın türünü bilmenin yanında, geçmekte olan konvoydaki istenilen aracın altında infilak etme özelliğinede sahiptir. Test çalışmalarında yarım metre üzerinden geçmekte olan 50 milimetreye kadar zırhları delebildiği tespit edilmiştir. Mayın oynanması durumunda patlamaya ayarlı tuzaklama düzeneğine sahiptir. Süre sonunda patlamayan mayın kendi kendisini imha edebilir.

Günümüzde üretilmemektedir.

VS-HCT4[değiştir | kaynağı değiştir]

VS-HCT4 modeli VS-HCT2 üzerinden geliştirilen bir tasarımdır. Mekanik mayın döşeme sistemleri ile toprağa yerleştirilmek amacıyla geliştirilmiştir. Mayının plastik kasalı dikdörtgen şeklindedir. Sahip olduğu savaş başlığı ve ateşleme fünyesi VS-HCT2 ile aynı özellikte ve etkiye sahiptir. Görünüş olarak Fransız yapımı ADWAT ve MI AC PR serisi mayınlara benzemektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Modeli VS-HCT VS-HCT-2 VS-HCT-4
Uzunluğu /
çapı
222 mm 260 mm 280 mm
Yüksekliği 110 mm 128 mm 104 mm
Genişliği - 260 mm 188 mm
Ağırlığı 4 kg 6.8 kg 5.5 kg
Patlayıcı
içeriği
2.05 kg
Composition B
2.3 kg
Composition B
2.3 kg
Composition B

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • VS-HCT hakkında bilgi ORDATA
  • Jane's Mines and Mine Clearance 2005-2006