VDNH (Moskova metrosu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

VDNH (Rusça: ВДНХ), Ostankino Bölgesi'nde bulunan bir Moskova metrosu istasyonudur. Kalujsko-Rijskaya Hattı üzerinde Alekseyevskaya ile Botaniçeski Sad istasyonları arasındadır.

VDNH, 1 Mayıs 1958'de hizmete açılmıştır. Adı Ulusal Ekonomik Başarılar Sergisi'nin (Выставка Достижений Народного Хозяйства; Vıstavka Dostijeniy Narodnogo Hozyaystva) kısaltmasıdır. İstasyon; Nadejda Bıkova, İ. Gohar-Harmandaryan, İvan Taranov ve Yuri Çerepanov tarafından dizayn edilmiştir. 53,5 metre yerin altına inşa edilen istasyon, en derin metro istasyonlarından biridir. 2009 yılında bir günde 107.377 yolcuya hizmet veren istasyon, aynı zamanda en işlek istasyonlardan biridir.[1] Başlangıçta sanatçı Vladimir Favorski tarafından daha zengin bir dekorasyon düşünülmüş, pilonlarla kemerler arası mozaik döşenmesi planlanmış fakat dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in müdahalesi üzerine, bahsedilen bölümler kaba yeşil bir renge boyanmıştır.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu istasyon Metro 2033 romanında ve Metro 2033 video oyununda, ana kahraman Artyom'un evi olarak geçer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Пассажиропотоки 2009 год". Олимп (Rusça). 28 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010.