Body Heat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vücut Isısı sayfasından yönlendirildi)
Vücut Isısı
Body Heat
"Vücut Isısı" (Body Heat) filminin sinema afişi
YönetmenLawrence Kasdan
YapımcıFred T. Gallo
SenaristLawrence Kasdan
OyuncularWilliam Hurt
Kathleen Turner
Richard Crenna
Mickey Rourke
Ted Danson
J.A. Preston
MüzikJohn Barry
Görüntü yönetmeniRichard H. Kline
KurguCarol Littleton
StüdyoLadd Company
DağıtıcıWarner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüGerilim, suç, Neo-noir, erotik, dram
RenkRenkli (Technicolor)
Yapım yılı1981
Çıkış tarih(ler)i28 Ağustos 1981, ABD
Süre113 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Diğer adlarıVücut Isısı (Türkiye)
La fièvre au corps (Fransa)
Brivido caldo (İtalya)
Fuego en el cuerpo (İspanya)
Eine heißkalte Frau (Batı Almanya)
Heißblütig - Kaltblütig (Batı Almanya)

Vücut Isısı, 1981 ABD yapımı erotik modern kara filmdir. Özgün adı Body Heat olan film 22 Mayıs 1990'da televizyonda da gösterilmişti.[1]

Lawrence Kasdan'ın özgün senaryosunu yazıp yönettiği filmin başlıca rollerinde William Hurt, Kathleen Turner, Richard Crenna, Mickey Rourke, Ted Danson ve J.A. Preston oynamışlardır. "Body Heat" hem Lawrence Kasdan'ın hem de Kathleen Turner'ın sinemadaki ilk filmleridir. Birkaç önemsiz TV filmi hariç tutulursa Mickey Rourke'un da sinemadaki ilk filmlerinden biridir. O güne kadar henüz bir başrolde oynamamış olan Rourke bu filmde de yine yan rollerden birinde yer alıyor. Kasdan, Turner ve Hurt 1988 yılında Oscarlı The Accidental Tourist (Kazara Turist) filminde yeniden bir araya geleceklerdir. "Vücut Isısı" nın özgün müziğini John Barry bestelemiştir.

Filmin senaryosu büyük ölçüde 1944 tarihli bir Billy Wilder filmi olan Double Indemnity (Çifte Tazminat)'den esinlenilerek yazılmıştır. Her iki filmin de karakterleri ve konusu büyük benzerlikler gösterir.[2] Aslında bu mizansen Kasdan tarafından özellikle oluşturulmuştur. "Vücut Isısı" kara filmlere öykünen postmodern bir pastiş'tir (Pastiş: diğer eserlerden az veya çok derecede uyarlanmış bölümleri de içeren yapıt, potpuri). Bir anlamda sinemanın özel bir türüne selam duruşudur. Kasdan'ın saygı duruşunda bulunduğu benzeri diğer filmler ise 1947 tarihli Jacques Tourneur filmi Out of the Past (Geçmişten Kaçış) ve daha yeni tarihli neo-noir'lar olan Blood Simple (Kansız, 1984) ve The Last Seduction (Son Tahrik, 1994)'dır.[3]

Yakıcı bir sıcak hava dalgasının kasıp kavurduğu Florida yazında, beceriksiz, tembel bir avukat olan Ned Racine (William Hurt), zengin ve evli bir kadın olan Matty Walker'la (Kathleen Turner) tanışır. Bir kadın düşkünü olan Ned kısa sürede Matty'le de işi pişirir. Ancak Matty'nin sinsi bir amacı vardır: zengin kocasından kurtulmayı ve servetine konmayı planlamaktadır. Bunun için biraz saf bir insan olan Ned'i kullanacaktır.

Film Lawrence Kasdan'ın da memleketi olan Florida'da çekilmiştir. Erotizm dozu hayli yüksek olan birkaç sahnesinden dolayı film ABD'de "R" sertifikası ile gösterilebilmiştir. Kathleen Turner "sinemanın yeni yıldızı" dalında hem BAFTA hem de Altın Küre ödüllerine aday gösterilmiş, yönetmen Lawrence Kasdan ise Edgar Ödülü ile "Amerikan Yazarlar Birliği"nin özel ödülüne aday gösterilmişti.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ned Racine (William Hurt) Florida'nın küçük bir kentinde avukatlık yapmaktadır. Bekâr, üstüne başına fazla dikkat etmeyen, biraz da tembel ve naif bir insan olan Ned'in mesleğinde de fazla becerikli olmadığını açılıştaki mahkeme sahnesinden öğreniriz. Geçmişte bazı davalarda yapılmaması gereken bazı basit hatalar yapmış ama bunların üstü bir şekilde örtülmüştür. Ancak bu yakışıklı avukatın en göze batan özelliği kadınlara aşırı düşkünlüğü olan bir çapkın olmasıdır. Samimi arkadaşları savcı yardımcısı Peter Lowenstein (Ted Danson) ve polis dedektifi Oscar Grace (J.A. Preston)'le yaptığı rutin kafe sohbetleri dışında kalan vakitlerinde kadın peşinde koşar ve bu konuda da gerçekten başarılıdır.

Yakıcı bir sıcak hava dalgasının kenti kasıp kavurduğu yaz akşamlarından birinde Ned sahilde karşılaştığı çekici bir kadın olan Matty Walker (Kathleen Turner)'a asılmaya başlar. Evli olduğunu söyleyen Matty önce teklifi reddetse de ikili ilerleyen günlerde yakınlaşır ve ateşli bir aşk yaşamaya başlarlar. Matty çok zengin bir adam olan kocası Edmund (Richard Crenna)'dan nefret etmektedir. İşleri şehir dışında olan ve sadece hafta sonları eve gelen Edmund'u terk etmeyi düşünmektedir. Ancak anlaşmalı bir evlilik yaptıklarından bu durumda eline fazla bir şey geçmeyecektir. Oysa Edmund'un ölümü halinde servetinin yarısını alacaktır, diğer yarısı ise Edmund'un kızkardeşi Roz Kraft (Lanna Saunders)'a kalacaktır. Matty mirasın tamamını istese de Ned onu fazla aç gözlü olmaması konusunda uyarır. Ned ve Matty birlikte Edmund'un ölmesi gerektiğine karar verirler.

Ned bu konuda tavsiyeler almak için eski müşterisi, kundakçılıktan sabıkalı Teddy Lewis (Mickey Rourke)'e başvurur. Teddy Ned'i bu işten vazgeçirmeye çalışsa da başaramaz. Çünkü onun bir dahi olmadığını bilmektedir ve ona göre dahi olmayanlar bu tür işlerde mutlaka arkalarında bir delil bırakacaklardır. Aslında bu söz Ned'e aittir ve yıllar önce Teddy'ye o söylemiştir.

Teddy'den zaman ayarlı yangın çıkarma düzeneğini alan Ned, cinayetin işleneceği hafta sonu kendisine bir mazeret yaratabilmek için önce Miami'de bir otele yerleşir. Gece kiralık bir arabayla gizlice geri dönerek Walkerların evine bir hırsız gibi girer ve Edmund Walker'ı öldürür. Sonra cesedi Edmund'un sahildeki kullanılmayan deposuna taşır ve yangın düzeneğini çalıştırır. Cinayete bir kaza süsü verecektir.

Edmund'un ölümü resmen ilan edildikten sonra tarafların ve avukatlarının huzurunda vasiyetname okunur. Edmund sözde vasiyetini Ned'e tekrar yazdırmıştır (aslında Ned'in bundan haberi yoktur ama bozuntuya vermemek için sesini çıkarmaz) ve şahit olarak da şimdi ortalarda gözükmeyen Matty'nin kız arkadaşı Mary Ann Simpson (Kim Zimmer)'ın imzası vardır. Bu yeni vasiyetnamede de servetin yarısı Edmund'un kızkardeşine bırakılmıştır. Ancak vasiyetname öylesine kötü ve hatalı yazılmıştır ki geçersiz duruma düşmüştür. Florida eyalet yasalarına göre bu durumda servetin tamamı ister istemez Matty'ye kalacaktır. Daha sonra Matty çok bozulmuş olan Ned'e olanları anlatır: Matty bir zamanlar bir hukuk bürosunda çalışmış olduğu için yasaları ve açıklarını iyi bilmektedir. Ned'in hata yapma konusundaki sabıkasını bildiği için bu oyuna başvurmuş ve taklit imzalarla özellikle hatalı bir vasiyetname düzenlemiştir.

Bu arada olayın bir kaza olmadığınından kuşkulanan Roz'un da baskısıyla polis dosyayı kapatmaz. Soruşturma devam etmektedir. Artık Matty'yle ilişkisinde daha dikkatsiz davranmaya başlayan Ned'i dedektif ve savcı arkadaşları uyarır. Bu arada Teddy'nin Matty'ye de benzeri bir patlama düzeneği sattığını öğrenen Ned ihanete uğradığından kuşkulanmaya başlar. Matty'nin kendisini yönlendirdiği kayıkhaneye girmez. Onun kuşkularını dağıtmak için Matty binaya girince büyük bir patlama olur ve yangın çıkar. Adli tıp yanmış cesedin Matty Walker'a ait olduğunu onaylar. Cezaevine giren Ned halâ Matty'nin öldüğüne inanmak istemez. Özel izinle cezaevine getirttiği okul yıllığından geçeği öğrenir. Matty'nin asıl adı Mary Ann Simpson'dır. Bütün bunları okul arkadaşı Matty'nin kimliğine bürünerek yapmıştır. Kayıkhanede yanmış ceset de doğal olarak kimliğini çaldığı kız arkadaşı gerçek Matty'ye aittir. Ned'de bütün bu olaylarda sadece kullanılmıştır. Nitekim filmin sonunda Matty'yi (aslında Mary Ann Simpson) tropik bir tatil adasında güneşlenirken görürüz.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

William Hurt ve Kathleen Turner "Body Heat" te.
Oyuncu Rolü
William Hurt Ned Racine
Kathleen Turner Matty Walker
Richard Crenna Edmund Walker
Ted Danson Peter Lowenstein
J.A. Preston Oscar Grace
Mickey Rourke Teddy Lewis
Kim Zimmer Mary Ann
Jane Hallaren Stella
Lanna Saunders Roz Kraft
Carola McGuinness Heather Kraft
Michael Ryan Miles Hardin
Larry Marko Yargıç Costanza
Deborah Lucchesi Beverly
Lynn Hallowell Angela
Thom Sharp Michael Glenn

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 16 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2010. 
  2. ^ "Body Heat (1981)/movie connections" (İngilizce). IMDb. 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2010. 
  3. ^ Schneider, Steven Jay (2005). Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film (kitap). Caretta Yayınları. ss. sayfa 677. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]