Uzun kuyruk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Uzun Kuyruk[1] bir perakendecilik kavramı olmakla beraber çok miktarda satılan az ürün yerine az miktarda satılan çok ürünün satılmasını ifade eder. Kavram Chris Anderson tarafından 2004'te Wired'da yayınlanan makalesi ile ortaya çıkmıştır. Bu yazıda Chris Anderson Amazon.com ve Netflix'i bu tip bir strateji uygulayan kuruluşlar olarak tanımlamıştır. Bu konu hakkında anderson yine Uzun Kuyruk adında bir kitap yayınlamıştır

Bu stratejiyi uygulayan kuruluşların dağıtım ve stok masrafları onların küçük ölçeklerde satılan bulunması zor ürünleri çok miktarda müşteriye satarak hatırı sayılır miktarlarda kâr elde etmelerine olanak tanır. İşte bu her bir ürün için az miktarda fakat çok fazla miktarda ürün için geçerli olan satış şekline Uzun Kuyruk denir.

"10 liraya 1 ürün satacağına, bir liraya 10 ürün sat" fikri ile benzerlikler gösteren Uzun Kuyruk kavramını aslında benzer şekilde "10 liraya 1 ürün ya da 1 liraya aynı üründen 10 tane satacağına; 1 liraya 10 farklı üründen 1'er tane sat" diye tanımlabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]