Uzun kuyruk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uzun kuyruk[1] bir perakendecilik kavramı olmakla beraber çok miktarda satılan az ürün yerine az miktarda satılan çok ürünün satılmasını ifade eder. Kavram Chris Anderson tarafından 2004'te Wired'da yayınlanan makalesi ile ortaya çıkmıştır. Bu yazıda Chris Anderson Amazon.com ve Netflix'i bu tip bir strateji uygulayan kuruluşlar olarak tanımlamıştır. Bu konu hakkında Anderson, Mayıs 2006'da Uzun Kuyruk: adında bir kitap yayınlamıştır.

Bu stratejiyi uygulayan kuruluşların dağıtım ve stok masrafları onların küçük ölçeklerde satılan bulunması zor ürünleri çok miktarda müşteriye satarak hatırı sayılır miktarlarda kâr elde etmelerine olanak tanır. İşte bu her bir ürün için az miktarda fakat çok fazla miktarda ürün için geçerli olan satış şekline Uzun Kuyruk denir.

"10 liraya 1 ürün satacağına, bir liraya 10 ürün sat" fikri ile benzerlikler gösteren Uzun Kuyruk kavramını aslında benzer şekilde "10 liraya 1 ürün ya da 1 liraya aynı üründen 10 tane satacağına; 1 liraya 10 farklı üründen 1'er tane sat" diye tanımlabilir.

Uzun kuyruk, talep eğrisinin yoğunlaştığı baş kısımdaki görece az sayıda hite odaklanmak yerine kuyruktaki çok büyük sayıdaki nişe yönelir.

Chris Anderson uzun kuyruk kuramında öncü olan üç kuvvetten[2] bahseder.

  1. İçerik üretim araçlarının demokratikleşmesi
  2. İçerik dağıtım araçlarının demokratikleşmesi
  3. Arz-talep bağlantısı

Uzun kuyrukların ortaya çıkışı, aslında nişlere ulaşma maliyetlerinin düşmesi sonucunda oluşur. Üretim araçlarının demokratikleşmeşi ile profesyonellerin yapabildiği şeyleri şimdi milyonların yapması ile erişilebilir içerik her zamankinden daha hızlı büyür.

İçerik üretim araçlarının demokratikleşmesi ile içerik üretmenin daha ucuz hale geldiği ve içeriğin çoğalması ile de kuyruğun uzadığı vurgulanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]