Uzay Şövalyesi Rom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rom
Amerika'da yayınlanan ilk sayı
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümRom #1
(Aralık 1979)
YaratanBing McCoy (oyuncak tasarımı)
Bill Mantlo (yazar)
Sal Buscema (çizer)
Hikâyedeki bilgileri
Tam adıGalador'lu Rom
Artour
Takım üyelikleriUzay şövalyeleri

Uzay Şövalyesi Rom, Marvel Comics sanal evreninde yaratılmış sanal kozmik süper kahramandır. İlk olarak Rom, Spaceknight #1 (Ara. 1979)'da görünür; Bill Mantlo ve Sal Buscema tarafından yaratılmışlardır. Çizgi roman 1985'te[Alıntı gerek] Türkiye'de Alfa Yayınevi tarafından yayınlandı. Türkiye'de yayın hayatı 20 sayı sürdü. Orijinali Amerika Birleşik Devletlerinde 75 sayı + 4 adet annual/yıllık sayı olarak yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Galador gezegeni bilim ve teknolojide gelişmiş refah ve bolluk içinde yaşayan savaşın bilinmediği bir gezegendir. Galador gezegeninin önderi Galador'daki bilim ve teknolojiyi diğer uzayda yaşayan uygarlıklarla paylaşmayı onlara öğretmeyi önerir. Bu öneri meclis tarafından kabul edilir. Hemen bir filo oluşturulur. Bu filonun amacı Galador'un sahip olduğu bilim ve teknolojiyi uzaydaki diğer uygarlıklarla paylaşmak onlara öğretmektir. Galador filosu uzayda yol alırken Kara Nebula adında karanlık bir gezegene gelir.

Bu gezegende Darkonlar adında kara büyü yapan ileri teknolojiye sahip yaratıklar yaşamaktadır. Kara Nebula çöldür karanlıktır ve ürkütücü bir görünümü vardır. Darkonlar Galador'un filosuna saldırır ve herkesi öldürürler. Daha sonra savunmasız Galadoru istila etmek için harekete geçerler. Amaçları Galador'da yaşayan herkesi ve her canlıyı öldürmek Galador'u istila etmektir. Filonun yok olduğu ve Darkonların galadoru istila etmeye geldiği duyulur Halk büyük bir panik ve korku içinde önderin sarayına koşar. Yapılacak tek şey kalmıştır. Galador'u savunmak için insanlığından vazgeçecek yarı robot yarı insan uzay şövalyelerine ihtiyaç vardır. Galador'un önderi bir konuşma yapar. Galadorluları düşmanla savaşmak için gönüllü olmaya çağırır.

İlk Rom gönüllü olur. Sonra gönüllüler arasından 5.000 kişi seçilir. Bunlar yarı insan yarı makine savaş robotlarına dönüşürler. İnsan vücutlarına makine parçalar eklenir. Uzay şövalyeleri 900.000 gemilik Darkon savaş gemileriyle Galador'un dışında uzayda karşılaşırlar. Yapılan savaşta uzay şövalyeleri büyük kayıplar vermelerine rağmen hatlarından çekilmezler ve Darkonları yenilgiye uğratırlar. Sağ kalan darkonlar gemileriyle kaçar, uzaya dağılıp izlerini kaybettirirler. Uzay şövalyeleri Galador'da sevinçle karşılanırlar. Savaşta ölen arkadaşları için cenaze töreni yapılır. Galador'un önderi Darkonları şimdi yenilgiye uğrattık ama tekrar geleceklerdir.

Biz onları yendik ve gezegenimizi koruduk ama korunmasız durumdaki gezegenlerin halkları onlara karşı koyamaz onları da Darkonlardan korumamız lazım. Bunun için son Darkon ölene kadar savaş bitmiş sayılmaz der. Uzay şövalyeleri Darkonları bulmak için uzaya dağılırlar.200 yıl uzayda Darkonlarla savaşan Rom Darkonları takip ederek dünyaya gelir. Darkonlar dünyada insan kılığına girmiş şehirlerde yaşamakta önemli mevkilerde görev yapmaktadırlar. İnsanları öldürüp onların kılıklarına girerler. Amaçları dünyayı ele geçirmektir. Rom’un iki silahı vardır. Birincisi Analizördür. Bu aygıt Darkonların insan görünümlerinin altındaki Darkon yüzlerini göstermeye yaramaktadır. Neyin kılığına girerlerse girsinler bu aygıt onların Darkon yüzünü ortaya çıkarmaktadır.

Ama bir tek Uzay Şövalyesi Rom bunu görebilmektedir. Diğer insanlar Analizörün yaptığı işlemi fark edemez yalnızca bir ışık demeti olarak görürler. Natrölizer adlı silahı ise Darkonları öldürmeyip Limbo adındaki sürgün boyutuna göndermektedir. Ama Darkonlar Limboya giderken arkada bir kül yığını bırakmaktadırlar. Bu da insanlar arasında aygıtın insanları kül ettiği şeklinde yorumlanır ve insanlar bu aygıttan ve Uzay Şövalyesi Romdan korkarlar. Darkonlar insan kılığındadır ve uzay şövalyesi Romun insanları kızartarak öldürdüğünü söylerler. İnsanlar Uzay şövalyesine karşı koyarlar. Rom Amerika Birleşik Devletleri'nde Clairton adlı bir kasabada Brandy Clark adlı bir kadına aşık olur. Bu kadın onda insancıl duyguların yeniden canlanmasına yol açar. Uzay Şövalyesi Rom hem aşkıyla hem de Darkonlarla mücadele etmek zorunda kalır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzay Şövalyesi Rom: Galador'u savunmak için ilk gönüllü olmuştur.2,5 metre boyunda metal bir robot görünümündedir.200 yaşındadır. En büyük isteği Darkon savaşını bitirip bir gün insan olmak ve sevdiği kadın olan Brandy Clark ile evlenmektir.

Darkonlar: Canlıları öldürerek kılığına girebilen şekil değiştirebilen yaratıklardır. Kara Nebula adında çöl, karanlık, ürkütücü bir gezegende yaşarlar. İki türdürler. Birinci türün boyu 1.60 kadardır. Vücutları beyazımsı bir renktedir. İkinci tür ise 1.75 kadardır. Koyu beyazımsıdır. Daha iridirler. Kara büyü yapan bilim ve teknolojide çok gelişmiş olan Darkonların tek bir amacı vardır. Diğer gezegenleri ele geçirip orada yaşayan canlıları köle yapmak yapamazlarsa öldürmek.

Brandy Clark : Uzay Şövalyesi Rom’a âşık olmuştur. Romun Darkonlarla mücadelesinde en büyük yardımcısıdır. Aşkı için Uzay Şövalyesi Starshinenin zırhını giyip Uzay Şövalyesi Roma Darkonlarla savaşında katılır. Romla evlenmek en büyük hayalidir.

Uzay Şövalyesi Terminatör: (Yokedici) Darkonlarla yapılan büyük savaştan sonra Acricon gezegeninde yanlışlıkla bir insanı öldürdüğü için yargılandı. Cezalandırıldı. Kendini insanlardan ve diğer Uzay Şövalyelerinden daha büyük görmeye başladı.Zırhını Uzay Şövalyesi Rom'unkine benzeterek Galador'da yönetimi ele geçirdi. Galaktus ve yardımcısının Galador'u ele geçirmek için yaptıkları saldırıda öldü.

Uzay Şövalyesi Starshine: (Yıldız Işığı) Bayan uzay şövalyesidir. Uzay Şövalyesi Roma âşık olmuştur. Ama aşkı karşılık bulmamıştır. Darkonlarla yapılan savaşlardan birinde ölmüştür. Zırhı daha sonra Brandy Clark tarafından giyilmiştir.

Uzay Şövalyesi Unam: (Görünmez) Bir Uzay Şövalyesi olarak özelliği görünmez olmaktır. O da bu özelliğini kullanarak uzaydaki bir gezegende Darkonların görünmez tanrısı olur. Onlara her istediğini yaptırır. Ama daha sonra Uzay Şövalyesi Rom gezegene gelip bütün Darkonları sürgün boyutu olan Limboya yollar. Unam hatasını anlar ve ROM ile birlikte o gezegenden ayrılır. Sonrasında Başka bir gezegende Darkonlar ile işbirliği yapan, mikrodalgaların ustası başka bir Uzay Şövalyesi ile ROM'un savaşından ROM'u korumak için araya girer ve yaşamını kaybeder.

Uzay Şövalyesi Karas: (Ateş Yağmuru) Bir Uzay Şövalyesi olarak özelliği ateş püskürtmektir. Darkonlarla yapılan büyük savunma savaşında ölür. Zırhını Darkonlar giymeye çalışırlar ama zırhı hiçbir Darkon giyemez çünkü zırh Darkonları yakıp kavurmaktadır. Darkonlar eski bir Amerikalı asker olan Archie Strykere zırhı giydirirler. Ona yalan söyleyerek Rom dünyayı istila etmeye geldi dünyayı sen kurtarabilirsin diyerek onun Uzay Şövalyesi Romla dövüşmesini sağlarlar. Uzay Şövalyesi Rom ona gerçekleri anlatarak aralarındaki mücadeleyi bitirir. Ateş yağmuru Darkonlar tarafından öldürülür.

Uzay Şövalyesi Hammerhand:(Çekiçel) Bir uzay şövalyesi olarak özelliği elleridir. Elleri çekiç gibi güçlüdür ve ateş gücü vardır. Darkonlarla savaş bittiği zaman Galador'a dönüşte ikinci jenerasyon uzay şövalyeleriyle yapılan savaşta ölmüştür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]