Utangaç Muhafazakâr Etmeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Utangaç Muhafazakâr Etmeni, 1990'larda Britanya'da yaşanan ve 'Tory'ler olarak tanınan Muhafazakâr Parti'nin oylarının seçim öncesi anketlere göre çok yüksek çıkmasını açıklamaya yarayan bir görüngedir.

1992 genel seçimlerinden önce yapılan son anketler Muhafazakâr Partiyi İşçi Partisinin 1 puan gerisinde gösteriyordu. Ne var ki seçim, Muhafazakar Partinin İşçi Partisini %7.6'lık bir oy farkıyla yenilgiye uğratmasıyla sonuçlanmıştır. Market Research Society, anket tahminlerindeki bu başarısızlığın nedenlerini araştırmak amacıyla bir çalıştay kurdu. Çalışma, %8.5'lik hata payının %2'lik bir bölümünün muhafazakar seçmenlerin eğilimlerini açıklamaya yanaşmamalarından kaynaklandığını saptamıştır. Seçim günü yapılan çıkış anketlerinin sonuçları da bu araştırmayı destekler niteliktedir.

Çoğu anketör 1992 yılında yaşanan başarısızlıktan sonra kullanageldikleri yöntemler dizgesini değiştirmişlerdir. Kullanılan yöntemler şirkete göre değişiklik göstermekteydi. Kimi şirketler seçmenlere önceki seçimde hangi partiye oy verdiklerini soruyor ve seçmen eğilimlerini bu sorulara aldıkları yanıtlara göre tahmin ediyorlardı. Eski ve yeni yöntemlerle yapılan seçim anketleri belirli bir süre boyunca kamuoyuna açıklanmıştır.

İşçi Partisinin 1997'den 2010'a dek hükümet olması, kimilerinin 'Utangaç İşçi Seçmeni'nin ortaya çıktığını öne sürmesine yol açmıştır.[1][2] Bu varsayının önemli bir etken olmadığı 2008 yılında anlaşılmıştır (bu etmenin yarattığı etki %10'la sınırlıydı).[3] Muhafazakarların oyu Londra Belediye Başkanlığı seçiminden önce yapılan anketlerde de beklenenden düşük çıkmıştır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]