Unutma Beni Apartmanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Unutma Beni Apartmanı
Unutma Beni Apartmanı kitap kapağı.jpg
Yazar Nermin Yıldırım
Kapak sanatçısı
Geray Gençer
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayım Mart 2011
Yayımcı Doğan Kitap
Sayfa 420
ISBN 978-605-09-0012-5

Nermin Yıldırım’ın 2011 senesinde Doğan Kitap tarafından yayımlanan ilk romanı.

Yıldırım, cesurca bir yaklaşımla aile kavramını masaya yatırırken aşkı, insan ilişkilerini, toplumsal çalkantıların bireylerin iç dünyalarında yarattığı kopuşları ve yabancılaşmayı keskin bir gözlem gücüyle aktarıyor. Türkiye'nin yarım yüzyıllık tarihine mercek tutan, kişisel ve toplumsal bellek ekseninde kurgulanan Unutma Beni Apartmanı, 2011 senesinde Saint Joseph Fransız Lisesi tarafından yılın en iyi romanı seçildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Unutma Beni Apartmanı, annesinin sesini hayatında ilk kez kırk üç yaşında telefonda duyan Süreyya’nın hikâyesini anlatıyor. Romanın büyük kısmı annesiz büyüyen Süreyya’nın ağzından, onun bakış açısıyla kaleme alınmış. Ama aralarda annesiyle yaptığı o ilk telefon konuşmasını okuyoruz. Bu kısımlar kırk üç yıl sonra kızının karşısına çıkan anne Mesude’nin ağzından yazılmış. Bu bölümlerde onun dünyasına ve başından geçenlere tanık oluyoruz, olayları onun açısından görüyoruz.

Anne çocuk ilişkisi üzerinden, bireylerin kendilerine ve birbirlerine söyledikleri yalanları ve modern dünya insanının yalnızlaşmasını anlatan roman, fonuna yakın tarihin popüler isimlerini ve 60 İhtilali, 11 Eylül Saldırıları, 17 Ağustos Depremi gibi önemli olayları alıyor. Unutma Beni Apartmanı’nda Yıldırım, kadının kutsiyet atfedilen annelik kimliğini alışılmışın dışında bir perspektifle ele alırken, aile kurumuna da ciddi eleştiriler getiriyor.

Dış bağlantılar ve Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]