Uno (kart oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uno
KökeniAmerika Birleşik Devletleri
TürüMasa Oyunu
Oyuncu sayısı2 - 10
Gerekli beceri(ler)Taktik
Yaş aralığı7+
Kart sayısı112
Oyun süresi30 Dk. (Ortalama)
GelişigüzellikFazla

Uno, ABD'de ortaya çıkan bir masa oyunudur. En az 2 kişi ile oynanır. Oyunun amacı eldeki kartları herkesten önce bitirmektir.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uno kart oyununda dört farklı renkte (sarı, mavi, yeşil, kırmızı) toplam 112 kart bulunmaktadır. Her renk kartta 0'dan 9'a kadar rakamlar bulunur. Ayrıca, bu kartların yanında herhangi bir sayıya sahip olmayan 5 kart türü mevcuttur. Bu kartlara aksiyon kartı denir. Bunlar; 2 Kart Çek (dört farklı renkte ikişer adet), Yön Değiştir (dört farklı renkte ikişer adet), Atla (dört farklı renkte ikişer adet), Joker (4 adet), 4 Kart Çek & Joker (4 adet), 3 Kişiselleştirilebilir Joker (3 adet), Elleri Takas Et / Elleri Değiştir / Elleri Karıştır (1 adet).

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Her oyuncu bir kart çeker; en yüksek sayıyı çeken kâğıtları dağıtır. Dağıtacak kişi kartları karıştırır ve her oyuncuya yedişer adet kâğıt dağıtır. Kalan kâğıtları çekme destesi oluşturmak için masaya yüzleri aşağıya gelecek şekilde koyar. Çekme destesinin en üstündeki kâğıt açılır ve ortaya atılarak ıskarta destesi oluşturulur. Kağıt dağıtanın solundaki kişi oyuna başlar. Her oyuncu elindeki kartı ıskarta destesinin en üstündeki kart ile eşleştirmek zorundadır. Bu eşleştirme sayıya, renge veya sembole dayalı olabilir. Eğer elde ıskarta destesindeki kartla eşleşen bir kart yoksa, çekme destesinden bir kart çekilmesi gerekmektedir. Çekilen kartla oynanabiliyorsa, aynı turda ortaya atılabilir. Aksi takdirde sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Oyuncular kendi arasında uno diyen oyuncunun elini tahmin edebiliyor ise oyunu bitirmemesi için yönlendirmede bulunabilirler. Örneğin bir el önce elinde kırmızı 7'li olan oyuncu elindeki kâğıtlarını başka bir oyunucu ile değiştirmek zorunda kalırsa, rakibinin elindekinin kırmızı 7'li olduğu şeklinde dahi yönlendirmede bulunabilir. Ayrıca istenirse aynı renkten iki kart atılabilir. Her oyuncu desteden istediği kadar kart çekebilir.

Uno kartları

Kartların özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uno kartları
Uno kart destesi.

2 Kart Çek (Draw Two): Bu kart ile oynandığında bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir "2 Kart Çek" kartı ile eşleşmesi olursa oynanabilir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa, aynı kurallar uygulanır.

Yön Değiştir (Reverse): Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi). Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir "Yön Değiştir" kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Bu kartın oyunun başında açılması durumunda, önce kağıdı dağıtan oynar, ardından oyun sol yerine sağdan devam eder.

Atla (Skip): Bu kart ile oynandığında bir sonraki oyuncu "atlanır" (yani o el oynayamaz). Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir "Atla" kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Oyunun başında bir "Atla" kartı açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu "atlanır" ve atlanan oyuncunun solundaki oyuna başlar.

Renk Değiştir (Wild Card): Bu kart ile oynandığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. ("Renk Değiştir" kartı atılmadan önce oynanmakta olan renk dahil). Elinizde oynayabileceğiniz başka bir kart olsa bile "Renk Değiştir" kartı oynayabilirsiniz. Oyunun başında bir "Renk Değiştir" kart açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu oyunun rengini belirler.

4 Kart Çek & Renk Değiştir (Wild Draw Four): Bu kart ile oynandığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Ayrıca kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder. Ancak bu kart yalnızca elde ıskarta destesindeki renge uygun bir kâğıt yoksa oynanabilir. Eğer oyunun başında açılırsa, kart ortaya atılır ve yeni kart seçilir.

Elleri Takas Et (Swap Hands): Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği kişinin destesiyle değiş tokuş yapabilir. Ayrıca oyunu istediği renkte devam ettirebilir.

Elleri Değiştir (Trade Hands): Bu kart oynandığında herkes kendi destesini oyunun yönüne göre olmak üzere bir sonraki oyuncuya verir. Bu kart, kişiye oyunu istediği renkte devam ettirebilme hakkı tanır.

Elleri Karıştır (Shuffle Hands): Bu kart oynandığında herkesin destesi toplanır, çekme destesine karıştırılır ve herkese tekrardan 7 kart dağıtılır. Herkes kendi destesini aldıktan sonra kişi bir renk seçer ve o renk ile oyuna devam edilir.

Kişiselleştirilebilir Renk Değiştir: Destede üç tane bulunan bu kartlara istediğiniz kuralları yazarak oynayabilirsiniz.

"UNO!" demek[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir oyuncunun elinde yalnızca bir kart kaldıysa o kişi sondan bir önceki kartı aterken "UNO!" diye bağırması gerekir (İspanyolca: bir). Eğer kişi diğer oyuncu kartını attıktan sonra "UNO!" demezse ve biri yakalarsa kişi penaltı cezası olarak 2 kart çekmek zorundadır. Eğer kişiyi kimse yakalamazsa oyun devam eder ve kişi herhangi bir kart çekmez.

Oyunu bitirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sondan bir önceki kartı oynandığında, elde tek kart kaldığının belirtilmesi için oyuncu "UNO" diye bağırması gerekir. Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında tur biter. Puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan oyuncu olana dek oyun tekrar eder.

Not: Çekme destesinde kâğıt kalmadığında ve oyun hala devam ediyorsa, ıskarta destesi karıştırılıp konur ve oyun devam eder. Joker kart ile oyun bitirilebilir.

Oyunu kazanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartlarını bitiren oyuncu kazanır.

Puanlama[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Üzerinde sayı olan tüm kartlar: Kendi değerleri (0-9 Puan)
  • 2 Kart Çek: 20 Puan
  • Yön Değiştir: 20 Puan
  • El Geçer: 20 Puan
  • Renk Değiştir: 50 Puan
  • 4 Kart Al & Renk Değiştir: 50 Puan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Resmi Belgeler (İngilizce)" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2015.