Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(United States National Library of Medicine sayfasından yönlendirildi)
NLM giriş
Ana okuma odası
Tıp tarihi okuma odası
Logo
Resmi mühür

Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi (Özgün ismi: United States National Library of Medicine (NLM)), Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmeti tarafından işletilen dünyanın en büyük tıp kütüphanesi'dir.[1] Bethesda, Maryland, ABD'de bulunur National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne) bağlı olarak hizmet verir. Kütüphanenin koleksiyonunda yedi milyondan fazla kitap, dergi, teknik rapor, el yazması, mikrofilm, fotoğraf ve dünyanın en eski ve nadir eserlerinden bazıları da dahil olduğu tıp ve ilgili bilimsel doküman yer alır.

Şu andaki mevcut direktörü 1984 yılından beridir bu görevi yürüten Donald A.B. Lindberg'dir.[2]

PubMed, Index Medicus ve NCBI[değiştir | kaynağı değiştir]

1879 yılından bu yana NLM tarafından, yaklaşık beş bin seçilmiş dergideki makaleler için aylık kılavuz olan Index Medicus yayınlanmaktadır. Index Medicus'un son sayısı 2004 Aralık ayında basıldı.

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Miles, Wyndham D., A History of the National Library of Medicine: The Nation's Treasury of Medical Knowledge; U. S. Government Printing Office, 1992.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ DeBakey ME (1991). "The National Library of Medicine. Evolution of a premier information center". JAMA. 266 (9). ss. 1252-8. doi:10.1001/jama.266.9.1252. PMID 1870251. 
  2. ^ Director, NLM

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]