Umman Kehrizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Umman Kehrizi
UNESCO Dünya Mirası
FalajDaris.JPG
Falaj Daris (Umman)
Konum  Umman
Kriter Kültürel: v
Referans 1207
Tescil 2006 (30. oturum)
Bölge Arap Ülkeleri

Umman Aflaj Sulama Sistemleri ya da Umman Kehrizi, Dakhiliya, Sharqiya ve Batinah bölgelerinde bulunan MS 500 civarında inşa edilmiş antik su kanallarıdır. Bununla birlikte, bölgedeki 5000 yıllık bir sulama sistemini temsil etmektedir.

"Aflaj", klasik Arapça'da "parçalara bölünme" anlamına gelen "Falaj" çoğuludur. Bu sulama sistemi, suyun bütün kullanıcıları arasında etkin bir şekilde bölüştürülmesini sağladı; su, yer çekimi sayesinde su kaynaklarından evlere ve ekili alanlara aktı. Sulama sistemi, koruma amacıyla inşa edilmiş gözetleme kuleleri; ayrıca camiler ve diğer binalar da içermektedir.[1]

2006 yılında Umman'daki beş Aflaj Sulama Sistemi UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi: Falaj Al-Hatimi, Falaj Al-Malki, Falaj Daris, Falaj Al-Mayassar ve Falaj Al-Jeela.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Aflaj Irrigation Systems of Oman". UNESCO. 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2015. 
  2. ^ "Ancient irrigation system (Oman) and Palaces of Genoa (Italy) among ten new sites on World Heritage List". UNESCO. 8 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2015.