Umbilikoplasti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Umbilikoplasti
Umbilikoplasti

Umbilikoplasti (İngilizce: Umblicoplasty) göbek şeklini değiştirme girişimidir. Başlangıçta yeni doğan bebeklerin kötü görünümlü göbek (örneğin Göbek Fıtığı valğında) şeklini düzeltmek için kullanılsa da, günümüzde yetişkinler için bir estetik cerrahi operasyon haline gelmiştir. Bu operasyonun amacı, göbek deliğine güzel şekil vermek ve göbek halkasını yatay konumdan dikey konuma getirmektir.

Umbilikoplasti, özellikle gebelik sonrası göbek halkasında meydana gelen gevşemenin düzeltilmesi, göbek fıtıklarında, piercingi sonrası oluşan keloid veya hipertrofik skar durumlarında sık sık uygulanan bir cerrahi operasyondur.

Operasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Umbilikoplasti işlemi özel bir hazırlık gerektirmez. İşlem günübirlik olarak muayenehane ortamında veya hastanede yapılabilir. Müdahale lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. İşlem süresi ortalama 60 dakikadır. İşlemden sonra hasta aynı gün içerisinde evine dönebilir. Her hangi bir cerrahi girişimde olduğu gibi işlemin bazı riskleri vardır. Örneğin göbekte kötü doku oluşması, kanama, ağrı, enfeksiyon vb.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]