Uluslararası Solaklar Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası Solaklar Günü, sol elini kullananların benzersizliğini ve farklılıklarını kutlamak için her yıl 13 Ağustos'ta kutlanan uluslararası bir gündür. Gün, ilk olarak 1976'da Lefthanders International, Inc.'in kurucusu Dean R. Campbell tarafından belirlendi.

Uluslararası Solaklar Günü, solaklığı kutlamak ve ağırlıklı olarak sağ elini kullanan bir dünyada solak olmanın avantajları ve dezavantajları konusunda farkındalık yaratmak için oluşturuldu. Dünya nüfusunun yüzde yedi ila onunu solak insanlar oluşturur.[kaynak belirtilmeli] Gün, aynı zamanda sol elini kullananların karşılaştığı konulara, örneğin sol elini kullanan çocuklar için özel ihtiyaçların önemi ve sol elini kullananların şizofreni geliştirme olasılığı hakkında farkındalık yaratır.[1] Dünyada yaklaşık 708 milyon solak insan var. Erkeklerin kadınlara göre solak olma olasılığı daha yüksektir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Left-handed people more likely to have psychotic disorders such as schizophrenia: Yale Study". Yale. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
  2. ^ "The New Neuroscience of Left-Handedness". Psychology Today. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]