İçeriğe atla

Uluslar Muharebesi Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anıtın önden görünümü
2012

Uluslar Muharebesi Anıtı (AlmancaVölkerschlachtdenkmal), Almanya'nın Leipzig kentinde bulunan ve aynı zamanda Uluslar Muharebesi olarak da bilinen 1813 Leipzig Muharebesi anısına yapılan anıt. Bağışlar ve Leipzig şehrinin yardımlarıyla tamamlanan yapı muharebenin 100. yıldönümü olan 1913 yılında tamamlandı. Anıt 6.000.000 Goldmark'a mal oldu.

Anıt, Napolyon'un Leipzig'de aldığı yenilgiyi anmaktadır. Bu yenilgi Altıncı Koalisyon Savaşı'ndaki düşmanlıkların sonlandırılmasında önemli bir adım ve Alman halkı için önemli bir zafer olarak görülmektedir. Aslında o dönemde bilinen anlamda bir Alman devleti henüz kurulmamıştı muharebenin iki tarafından da Almanca konuşan insanlar savaşıyordu. Napolyon'un tarafında da Ren nehrinin batı yakasındaki Fransız işgali altındaki topraklardan askere alınmış kişiler Ren Konfederasyonu'na bağlı bölgelerde yaşayanlar vardı.

Anıt 91 metre uzunluğundadır. Tepedeki seyir platformuna çıkan merdivende 500 basamak bulunur. Yapının dış yüzeyi granit olmasına rağmen çoğunluğunda beton kullanılmıştır. Anıt, Wilhelm dönemi mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]