Slovenya Ulusal Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ulusal Meclis (Slovenya) sayfasından yönlendirildi)
Slovenya Ulusal Meclisi
Državni zbor Republike Slovenije
8. Yasama dönemi
Arma veya logo
Tür
Tür
Alt meclisi, Slovenya Parlamentosu'nun
Başkanlık
Meclis Başkanı
Igor Zorčič
5 Mart 2020 tarihinden beri
Yapı
Sandalye 90
National Assembly of Slovenia diagram 2021
Siyasi gruplar

Hükûmet (38)

 •      SDS (26)
 •      SMC (5)
 •      NSi (7)

Güven ve tedarik (5)

 •      SNS (3)[1]
 •      İtalyan ve Macar ulusal azınlıklar (2)[a]

Muhalefet (47)

Seçimler
%4 seçim barajı ile açık listeli nispi temsil sistemi
Son seçim
3 Haziran 2018
Sonraki seçim
en geç 5 Haziran 2022
Toplantı yeri
Ulusal Meclis Binası, Ljubljana
Website
http://www.dz-rs.si/

Slovenya Ulusal Meclis (Slovence: Državni zbor Republike Slovenije) Slovenya'nın genel temsilci organıdır. Slovenya Anayasası'na ve Slovenya Anayasa Mahkemesine göre, Slovenya Cumhuriyeti'nin yasama organı olan belirgin şekilde eksik iki meclisli Slovenya Parlamentosu'nun büyük bir parçasıdır.[2][3] Dört yıllık bir dönem için seçilen 90 üyesi vardır. 88 üye parti listelerinden orantılı temsil sistemi kullanılarak seçiliyor ve kalan ikisi borda kuralı kullanılarak etnik gruplarla ilgili konularda mutlak veto hakkı olan Macarca ve İtalyanca konuşan etnik azınlıklar tarafından seçiliyor.

Taraflar, yalnızca üç adayın bulunduğu durumlar dışında, listelerinin en az %35'ine her cinsiyetten adaya sahip olmalıdır. Bu listeler için her cinsiyetten en az bir aday olmalıdır.[4][5] İtalyan ve Macar azınlıklar tarafından iki ek milletvekili seçilir. Seçmenler, oy pusulasındaki tüm adayları sayıları kullanarak sıralarlar (1 en yüksek önceliğe sahiptir). Bir seçmen onları birinci sıraya koyduğunda, adaya en fazla puan verilir (oy pusulasındaki aday sayısına eşittir). En çok puana sahip aday kazanır.[6][7]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Genellikle hükümeti destekler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.vecer.com/dz-janeza-janso-izvolil-za-predsednika-vlade-10136865
 2. ^ "U-I-295/07-8" (Slovence). Constitutional Court of the Republic of Slovenia. 22 Ekim 2008. Erişim tarihi: 16 Aralık 2010. 
 3. ^ Lakota, Igor (2006). Sistem nepopolne dvodomnosti v slovenskem parlamentu (diplomska naloga) [The System of Incomplete Bicameralism in the Slovenian Parliament (diploma thesis)] (PDF) (Slovence). Faculty of Social Sciences, University of Ljubljana. s. 62. Görüşler farklılık gösteriyor, ancak yerel uzmanların çoğu Ulusal Konsey'in üst meclis olarak görülebileceği konusunda hemfikir, ancak iki meclisin belirgin bir şekilde eksik olduğu görüşü hakim. 
 4. ^ Electoral system IPU
 5. ^ "Zakon o volitvah v državni zbor (ZVDZ)". pisrs. 7 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2018. 
 6. ^ "Navodila in rokovnik - DZ 2018 | Državna volilna komisija". Državna volilna komisija. 17 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2018. 
 7. ^ National Assembly of the Republic of Slovenia State Election Commission