UYAP

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi veya kısaca UYAP - Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının, dijital ortama taşınmış unsurudur. Kurulumu farklı amaçlara hizmet edebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının iş sürecini hızlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuki işlemlerinin, daha hızlı ve daha kolay olmasını sağlamıştır. Ayrıca şeffaf belge sunumu ve temini sağlanabilen bir bilgi sistemidir. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilmiştir.

Giriş yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avukat Portalı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avukat portal 17 Mart 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sistemi üzerinden, sadece avukatlık yetki belgesine sahip kişiler giriş yapabiliyor. Avukatlar bu sisteme giriş yaptıktan sonra birçok hukuki işlemi aynı anda ve hızlı bir şekilde tamamlayabiliyor. Vekaletname işlemleri, tarafı olunan dosyaların incelenmesi ve işlem yapılması, dava dosyaları için talepte bulunma ve evrak gönderme gibi işlemler. Ayrıca dava talep başvurusu, dava sorgulama, dava harç ve masraflarını ödeme gibi birçok işlemi pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Avukatlar, hukuk ve icra dosyaları için neredeyse tüm işlemleri UYAP bilgi sistemi üzerinden yapabilmektedir. İcra, ceza ve hukuk davaları bu sistem üzerinden kolayca açılabiliyor.

Vatandaş Portalı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatandaş portal 21 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., vatandaşların hukuki süreçlerini takip edebilmeleri için kurulmuş bir bilgi sistemidir. Vatandaş portal üzerinden; dava dosyası sorgulaması, dava harç ve masraf ödemeleri, başvurular, kimlik bilgisi kontrolü, adres bilgisi kontrolü, bireysel başvurular, İnsan hakları mahkemeleri işlemleri, Anayasa mahkemesi işlemleri, Yargıtay işlemleri, İdare Mahkemeleri işlemleri, İcra, hukuk ve ceza mahkemeleri işlemleri ve/veya kontrolleri sağlanabiliyor. İcra, ceza ve hukuk davaları açılabiliyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]