USB On-The-Go

Vikipedi, özgür ansiklopedi

USB On-The-Go genellikle USB OTG veya sadece OTG olarak kısaltılır. 2001'in sonlarında kullanılan, tabletler veya akıllı telefonlar gibi USB aygıtlarının, bir USB flash sürücüler, dijital kameralar, fareler veya diğer USB aygıtlarına izin verecek şekilde bir ana makine olarak kullanılmasına izin veren bir özelliktir.[1] USB OTG kullanımı, bu cihazların ana makine ve cihazın rolleri arasında ileri geri geçiş yapabilmelerini sağlar. Örneğin, bir mobil telefon, çıkarılabilir medyadan ana cihaz olarak okunabilir, ancak bir ana bilgisayara bağlandığında kendisini bir USB Büyük Depolama Aygıtı olarak sunabilir.[2]

Diğer bir deyişle, USB OTG, hem ana, hem de köle rolleri gerçekleştiren bir cihaz konseptini sunar - iki USB cihazı bağlandığında ve bunlardan biri USB OTG cihazı olduğunda, bir iletişim bağlantısı kurarlar. Bağlantıyı kontrol eden aygıta ana veya ana makine adı verilirken, diğerine bağımlı veya çevre birimi denir.[3] USB OTG, aygıtlar için iki rolü tanımlar: OTG A-aygıtı ve OTG B-aygıtı. Bu, hangi tarafın bağlantıya güç sağladığını ve başlangıçta ana olduğu ortamı belirtir. OTG A-cihazı bir güç tedarikçisidir ve bir OTG B-aygıtı bir güç tüketicisidir.[4] Varsayılan bağlantı yapılandırmasında A aygıtı, USB aygıt olarak işlev görür ve B aygıtı bir USB çevrebirimi gibi davranır. Ana makine ve çevresel modlar, daha sonra Ana Makine Müzakere Protokolü (HNP) kullanılarak değiştirilebilir. Her cihazın ilk rolü, bir kullanıcının bir prize taktığı mini fiş ile tanımlanır.

USB OTG, 2001'in sonlarında üzerinde anlaşmaya varılan ve daha sonra revize edilen Evrensel Seri Veri Yolu (USB) 2.0 spesifikasyonuna ilave bir parçadır. Ekin en son sürümü aynı zamanda, PC'ler tarafından kullanılan aynı USB Standart-A bağlantı noktasına ve yetenekleri hedefleyen Katıştırılmış Ana Bilgisayar için davranışları tanımlar.[5] SuperSpeed OTG cihazları, Katıştırılmış Ana Bilgisayarlar ve çevre birimleri, USB OTG ve USB 3.0 özelliklerine Gömülü Ana Ek Aygıt Ekranı aracılığıyla desteklenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]