İçeriğe atla

US5

Vikipedi, özgür ansiklopedi
US5, Berlin (2008)

US5 5 kişilik bir Alman pop grubudur. "Big in America' yarışmasınının 2005 senesinde kurduğu US5, kadrosunda Jay Khan, Richie Stringini, Izzy Gallegos ve Cayce Clayton'ı bulunduruyor.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

JAY KHAN

Jay 31 Mart 1982 yılında Londra/İngiltere'de doğdu. 7 yaşına kadar ailesiyle beraber Londra'da yaşadı. Sonra Ailesi ile beraber Berlin'e taşındı. 1998 yılında aile tekrar Londra'ya dönme kararı aldı; fakat Jay babası ile beraber Berlin'de kaldı. 1.6 not ortalamasıyla 2000 yılında Fransız Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Öğrencilik hayatından sonra Jay, tekrar İngilter'ye dönerek birkaç Sömestr boyunca Gazetecilik okudu. Jay cesurluğunu gösterdi ve yedi yıl önce sadece öylesine şarkı söylemek için Berlin'de başarılı bir müzik produksyonu olan Triple-M Music'e gitti. Jay, sonuç olarak her gün stüdyoya girdi, birkaç şarkı söyledi ve şarkıları yazdı. Bir besteci olarak en büyük başarısı Overground tarafından söylenen, 250.000 satan ve Media Control Charts'da 1. sıraya yükselen „Schick mir ´nen Engel“di. „BIG IN AMERICA“ projesi başladığında Triple-M anladı ki Jay gerçekten bir profesyonel ve ne istediğini bilen biri. Jay Grup arkadaşları tarafından „großer Bruder“ yani "ABİ" olarak dile getiriliyor. Jay için Dünyadaki en önemli şey: Adamları (grup arkadaşları) ile birlikte sahneye çıkmak ve hayranlarını coşturmak. "Hayranlarımız bizi sahnede izledikleri ve müziğimizi duymak istedikleri sürece US5 hep var olacak." [Jay Khan'in Türk olduğu söylentileri doğrumu bilinmiyor.]

CHRİS WATRİN

Chris 07 Ağustos 1988 yılında Köln'de doğdu. Chris daha çok küçükken içindeki müzik aşkının farkına vardı. Köln'de Jungendchores St. Stephan'da ilk deneyimlerini yaşadı. bir TV Werbespot'u sonrasında „BIG IN AMERICA“ programına adını duyurdu. Gerisi ise hikâye.Chris US5'la hayallerini gerçekleştirdi. Chris'in diğer bir büyük hobisi ise fotoğraf çekmek. En sevdiği şey ise insanları çekmek. Kimse ondan ve kamerasından hiçbir yerde güvende değildir. Chris boş zamanlarında genelde voleybol oynar, şarkı yapar ve şarkı sözü yazar. Eğer yeterince zamanı varsa bazen sörf de yapar.

NOT: Chris Watrin 20.08.2008 tarihinde sağlık nedenleri dolayısıyla gruptan ayrılma kararı aldı.

RİCHİE STRİNGİNİ

Richie 28 Kasım 1988 yılında Amerika'da doğdu. Chicago yakınlarındaki Wheaton'da bir aileevinde büyüdü. Richie dört yaşından beri sürekli sahnedeydi. Birçok Werbespot ve Müzikalde oynadı. Hırsı onu o kadar zorladı ki okulunu bitirebildi. Richie US5'dan önce başarılı bir oyunculuk kariyeri inşa etmekteydi ve bir Hollywood Filmi olan „Rule Number One“ filminde Z.B karakterini canlandırdı. Richie US5'ın enerji küpü ve komedyeni. Her türlü uygun veya uygunsuz zamanda hep severek grup arkadaşlarına şakalar yapar ve onların seslerini ve davranışlarını taklit eder. Richie için ailesine olan sıkı bağlılığı çok önemli. Çünkü ailesi Richie'yi hep desteklemiş ve motive etmişlerdir. İşte tam olarak da bu Richie'ye US5 için gerekli gücü veriyor.

İZZY GALLEGOS

İzzy 19 Eylül 1983 yılı Kaliforniya/ABD doğumlu. İzzy 15 yaşından beri müzik yapıyor. Hatta eski grubu „EXACT“ Aaron Carter ve Jessica Simpson'ın ön programında yer aldı. İzzy deneyimli ve yetenekli bir dansçı: Bunun yanı sıra Salto'lar, BackFlip'ler onun ilginç dans tarzının bir parçası. İlginç olan ise bunların hepsini kendi kendine öğrenmiş olması. İzzy'nin 4 Percingi, 14 dövmesi bulunmakta. Hatta İzzy ilk dövmesini tek başına gitarının bir ucuyla delerek yapmış. İzzy severek şiir yazar ve zamanı kalırsa "büyük" bir Wrestling hayranıdır. İzzy bazen grup arkadaşlarından birini otel odasında göğsüne alır ve yeni birkaç tutuş veya atış dener. Allah'tan şimdiye kadar çok ciddi yaralar olmadı.

VİNCENT TOMAS

Vince 27 Ağustos 1992 yılında Mansfield/Ohio'da doğdu. Richie gibi o da „Showbusiness“deki ilk deneyimlerini bazı TV programları seçmelerinde ve Werbespotlarda aldı. Triple-M Music'e ait bir seçmede çeşitli Müzik türlerinde solo olarak yarışan 2000 yarışmacıyı arkada bırakarak birinci oldu. İdolü olan Justin Timberlake'e ait „What goes around…comes around" şarkısı ile jürinin kalbini kazanmayı başardı. Prova çekimleri için Berlin'e gitti. Vince orada da muhteşem sesiyle şaşırttı. Daha sonra US5'ın eski üyesi Mikel gruptan çıkma kararı aldı ve çözüm açıktı: Los Angeles/ Kaliforniya'lı 15 yaşındaki kıvırcık Vince planlanmış solo sanatçıdan birdenbire US5'ı yine 5 yapan kişi oldu. Vince US5 tarafından açık kollarla karşılandı ve başarılı gelişini US5 "İN CONTROL TOUR 2007" çerçevesinde kutladı.

NOT: Gruptan ayrılma kararı almıştır.

CAYCE CLAYTON

Cayce 3 Aralık 1988 yılında güneşli Kaliforniya'nın San Lois Obispo eyaletinde doğdu. Çokcukluğu ve gençliği Kaliforna'ya ait küçük bir kıyı şehri olan Atascadero'da geçti. Cayce orada çok genç yaşlardan itibaren ilk sahne deneyimlerini edindi. Başarılı bir şekilde liseyi bitirdi. Ve kısa bir süre öncesine kadar üniversitede tiyatro bilimleri okudu. Ancak US5'ın yeni üyesini bulmak için yapılan seçimleri kazandığını öğrenince eğitiminde vazgeçti. Hatta Cayce US5 için Kaliforniya'dan ayrılırken arkasında henüz üniversitede tanıştığı bir kız bile bıraktı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Here We Go (2005)
  • Here We Go - New Edition (2006)
  • In Control (2006)
  • İn Control Reloded (2007)
  • Around the world (2008)
  • Back Again (2009)

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]