İçeriğe atla

UNIIMOG

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irak (turuncu) ve İran (yeşil)

1988 ve 1991 yılları arasında Irak ve İran sınırında görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü. Açılımı BM İran-Irak Askeri Gözlem Grubudur (United Nations Iran-Iraq Military Observer Group).

1980'den 1988'e dek süren İran-Irak Savaşı'nın sonunda imzalanan ateşkes anlaşmasının hükümlerine uyulmasına ve muharip tarafların tanınmış uluslararası sınırların gerisine çekilmesine nezaret ve teyid etmek ile raporlamaktı.

Kuruluşu ve sona erişi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözlem gücü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 3 Ağustos 1988 tarihli ve 619 (1988) tarihli kararı ile kuruldu. Eylül 1990 itibarıyla İran ve Irak kuvvetleri tanınmış uluslararası sınırların gerisine çekilmelerini tamamladılar. BMGK'nın 27 Eylül 1990 tarih ve 671 (1990) sayılı kararıyla görev süresi son kez uzatıldıktan sonra 28 Şubat 1991 tarihinde misyonun görevi sona erdi.

Personel katkısı veren ülkeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Gana, Hindistan, İrlanda Cumhuriyeti, İsveç, İtalya, Kanada, Kenya, Macaristan, Malezya, Nijerya, Norveç, Peru, Polonya, Senegal, Türkiye, Uruguay, Venezuela, Yeni Zelanda, Yugoslavya ve Zambiya.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]