Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.22, 23 Ekim 2015 tarihli sürüm (Kategori:Türkiye merkezli vakıflar kaldırıldı; Kategori:Ankara merkezli vakıflar eklendi (HotCat))

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) 24 Ocak 1993 tarihinde katledilen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'nun anısına kurulmuştur. Uğur Mumcu'nun ödün vermeyen, cesur gazeteciliğini genç gazetecilere öğretmek amacı taşıyan bu vakıf; edebiyat, felsefe, resim ve sinema gibi sanatın tüm alanlarındaki etkinlikleriyle sanaya ve yaşama da gereken önemi vermeyi amaçlar. Ayrıca Uğur Mumcu'nun yazılarını ve eserlerini basar ve dağıtır. Vakıf 2003 yılında Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Vakfın Kuruluşu ve Kuruluş Amacı

Eşi Güldal Mumcu, çocukları Özgür Mumcu ve Özge Mumcu tarafından kurulan vakıf, gelecek kuşakların Uğur Mumcu'yu tanımaları ve onun düşüncesinde genç gazeteciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Vakfın çalışmaları Ekim 1994'te Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü Uğur Mumcu sokağındaki evlerinde başlamıştır.

Yönetim kurulu eşi Güldal Mumcu ile çocukları Özgür ve Özge'den oluşmaktadır. Şu anda Paris Caddesi 14 numarada bulunan vakıf, 1995 yılına kadar Uğur Mumcu'nun Sokağında, Onun yaşadığı evde, 1998 yılına kadar da, Atatürk Bulvarındaki 125/6 adresinde çalışmıştır.

Kendi içerisinde birçok bölümü olan vakıf kamu yararına vakıf statüsündedir.

Dış bağlantılar