Uğultulu Tepeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uğultulu Tepeler
Houghton Lowell 1238.5 (A) - Wuthering Heights, 1847.jpg
Yazar Emily Brontë
Tür Roman
Yayım 1847
Yayımcı Thomas Cautley Newby
ISBN 0-486-29256-8

Uğultulu Tepeler, Rüzgarlı Bayır veya özgün adıyla Wuthering Heights, Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell mahlası ile yayımlanmıştır. Emily öldükten sonra kız kardeşi Charlotte eseri yayıma hazırlayıp, Emily'nin gerçek ismi ile eserin ikinci bir baskısını yayımlamıştır. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.

Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman ilk yayımlandığında hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. İç içe geçen yenilikçi yapısı karışık tepkiler almıştır. Her ne kadar ilk başlarda Charlotte Brontë'nin Jane Eyre isimli eseri Brontë kız kardeşlerin çıkarttığı en iyi çalışma olarak tanınmış olsa da, sonradan gelen eleştirmenlerin çoğu Uğultulu Tepeler'in özgünlüğü ve başarısının onu Brontë kız kardeşler tarafından çıkarılmış en iyi eser yaptığını öne sürmüşlerdir.[1]

Uğultulu Tepeler'in birçok adaptasyonu gerçekleşmiştir: Birkaç film, radyo ve televizyon oyunları ve iki müzikal (Heathcliff dahil). Ayrıca Kate Bush'un popülerleşmiş bir şarkısına da ilham kaynağı olmuştur ki şarkı daha sonra birçok sanatçı tarafından tekrar seslendirilmiştir.

Türkçe çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (1946). Rüzgarlı Bayır. Ankara:Milli Eğitim, Dünya Edebiyatından tercümeler, Çev.: Emel Harunoğlu ve Naciye Öngül
  • (2012), Uğultulu Tepeler, İstanbul:Can Yayınları ICBN:9750714153, Çev.: Naciye Akseki Öncül

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uğultulu Tepeler'e dair son eleştirel yanıtlar 17 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)