UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması, İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından 2008 yılından beri her sene düzenlenen vaka analizi yarışmasıdır. UçArı ismi; Uyuma, Çalış, Analiz et, Raporla ve Işığını kat kelimelerinin baş harflerinin yan yana gelmesi sonucu oluşmuştur. Yarışmaya, Türkiye’deki tüm üniversitelerden 2., 3., 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri bölüm kısıtlaması olmadan 3’er veya 4’er kişilik gruplarla katılabilir.

Yarışma ön eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Ön eleme aşamasında, İnternet üzerinden gönderilen ön eleme vakalarının çözümleri İTÜlü akademisyenler ve sponsor şirket yetkilileri tarafından değerlendirilir. En çok puan alan ilk 8 grup final aşamasında yarışmak üzere 3 günlüğüne İTÜ İşletme Fakültesi’nde İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından ağırlanır. Finalde yapılan vaka çözümleri jüri heyetine sunulur. Dereceye giren gruplara çeşitli ödüller verilir.

Yarışma finalinin ilk gününde açılış yemeği, ikinci gününde katılımcıların vaka çözümü yorgunluklarını atması, sunumlar için birbirleriyle fikir alışverişinde bulunması ve final sunumlarına hazırlanması için Geleneksel UçArı Pikniği ve son gününde final sonuçlarının açıklandığı final yemeği yapılır.

Yarışmaya olan katılım, kişi, bölüm ve üniversite sayısı bakımından düzenlendiği ilk sene olan 2008'den beri her sene artmıştır. 2008 yılında 258 olan katılımcı sayısı, yarışmanın 5. yılında 1000'i geçmiş, yarışmanın 6.sının düzenlendiği 2013 yılında 65 üniversite ve 95 bölümden öğrencilerin katılımıyla 1395'e ulaşmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]