Type 99 LMG

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Type 99 LMG
Type99LMG.JPG
Çeşidi Hafif makineli tüfek
Uyruğu Japonya Japon İmparatorluğu
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar II. Dünya Savaşı, Çin İç Savaşı, Kore Savaşı
Üretim tarihi
Tasarımcı Kijiro Nambu
Üretildiği tarih 1939-1945
Özellikler
Ağırlık 11.4 kg
Uzunluk 1181 mm
Namlu uzunluğu 550 mm

Kalibre 7.7x58mm Arisaka


Type 99 LMG (Japonca: 九九式軽機関銃, Kyūkyū-shiki Kei-kikanjū), II. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmış Japon yapımı hafif makineli tüfek.

Silahın Özellikleri ve Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Type 99 LMG, bir önceki modeli sayılabilecek Type 96 LMG'nin gelişmiş modeli olarak yapılmıştır. II. Dünya Savaşı boyunca Japon birlikleri tarafından temel piyade tüfeği olarak kullanılmıştır. Tüfeğin şarjörü üst kısımdadır. Bu bakımdan İngiliz yapımı Bren LMG'ye benzerlik göstermektedir. Ünlü Japon silah tasarımcısı Kijiro Nambu tarafından geliştirilmiştir. O dönem Japon ordusunun standart piyade tüfeği mermisi olan 7.7x58mm Arisaka kalibre mermi 30 adet olmak üzere şarjörde bulunmaktaydı.

II. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle Japonya'daki üretimi resmen durmuştur. Fakat II. Dünya Savaşı sırasında işgal altında bulunmuş olan Çin, ele geçirdiği Type 99 LMG tüfeklerini Çin İç Savaşı'nda kullanmıştır. Kore Savaşı'nda ise Çin ve Kuzey Kore birliklerince kullanılmıştır. Bu savaşlardan sonra sadece askerî müzelerde sergilenmeye başladı.