Twitter trendleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Twitter TT.PNG

Twitter trendleri, Twitter sosyal ağında trend olan bir şeydir. Trend olan konular ya kullanıcıların ortak çabasıyla, ya da insanları belirli bir konu hakkında konuşmaya sevk eden bir olay nedeniyle popüler hale gelir. Bu konular, Twitter'ın ve kullanıcılarının dünyada neler olup bittiğini ve insanların bu konu hakkındaki fikirlerini anlamalarına yardımcı olur.[1] Birçok konulara göre zaman zaman Twitter'a Türkiye'den erişimin engellenmesi olmuştur.

Trend olan konular, bazen belirli ünlülerin veya kültürel olayların hayranlarının uyumlu çabalarının ve manipülasyonlarının sonucudur. Twitter, bu türden manipülasyonu sınırlı bir başarıyla önlemek için trend algoritmasını değiştirdi.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, 2018'in trend olan konularını çeşitli kriterlere göre analiz etti. Elde ettikleri sonuçlar birkaç noktayı vurgulamaktadır:[2]

  • Trendlerin% 68'inden fazlası hashtag'tı.
  • Trendlerin yaklaşık% 45'i birden fazla kelimeden oluşuyor. Ortalama olarak 13 karakter içerirler.
  • İlk sıradaki trend olan konuların% 28'i (2018'de 977 konu) bu konuma 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaştı.
  • Ortalama olarak bir konunun ilk on listeye girmesi için 112 binden fazla tweet'e, birinci sıraya ulaşmak için ise 263 bin tweet'e ihtiyacı var.
  • İngilizce tüm konuların% 39'unu oluşturdu. Trend konular için en popüler ikinci ve üçüncü diller% 20 ile Arapça ve% 7 ile İspanyolca oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2020. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]