Tuvalu doları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuvalu doları, resmî olmayan uluslararası para birimi kodu TVD olan Tuvalu'nun para birimidir. Tuvalu'nun hiçbir zaman kendine ait banknotları olmamıştır. 1976'dan beri sadece bozuk para çıkarmaktadır. Tuvalu doları bir hesap birimi olarak kullanılmaktadır ve Avustralya doları paritesinde sabitlenmiştir. 1966'dan 1976'ya kadar Tuvalu resmen Avustralya dolarını kullandı. 1976'da Tuvalu, Avustralya madeni paralarının yanında dolaşımda olan kendi madeni paralarını çıkarmaya başladı. Tuvalu, Avustralya banknotlarını kullanmaya devam ediyor. Tuvalu madeni paraları Avustralya'da yasal ödeme aracı değildir. Faroese króna'nın Danimarka kronuyla ilişkisine ve Panama balboasının ABD doları ile ilişkisine benzer şekilde, Tuvalu doları bağımsız bir para birimi değil, Avustralya dolarının bir varyasyonudur.

Tuvalu'nun bir parasal otoritesi veya merkez bankası yoktur ve Tuvalu'daki tek banka olan National Bank of Tuvalu, hükûmet hesapları ve yabancı varlıkların tutulması dahil olmak üzere hükûmet için bazı parasal işlevleri yerine getirir.

Tuvalu'da kullanılan diğer para birimleri, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika'nın adaları işgali sırasında Avustralya dolarının ve Amerikan dolarının kullanılmasından önce İngiliz sterlini olmuştur. Gilbert ve Ellice Adaları banknotları da Tuvalu'da kullanılmıştı. Bu senetler, resmî, bağımsız bir para birimi yerine, pound olarak desteklenen kasiyer çekleriydi. Yen destekli Okyanusya poundu Gilberts'in (şimdi Kiribati) bazı kısımlarında kullanıldı, ancak Japon etkisi hiçbir zaman Ellice Zinciri'ne (şimdi Tuvalu) ulaşmadı.