Tutku (film, 1998)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tutku (film, 1998)
Rounders
YönetmenJohn Dahl
YapımcıJoel Stillerman
Ted Demme
YazarDavid Levien
Brian Koppelman
Oyuncular
MüzikChristopher Young
Görüntü yönetmeniJean-Yves Escoffier
KurguScott Chestnut
StüdyoSpanky Pictures
DağıtıcıMiramax Films
Çıkış tarih(ler)i11 Eylül 1998 (1998-09-11) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre121 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Fransızca
Bütçe$12 milyon[1]
Hasılat$22.9 milyon
(Amerika Birleşik Devletleri)[1]

Tutku Ağı (İngilizce: Rounders), 1998 yapımı Amerikan drama filmi. Filmin yönetmenliğini John Dahl, üstlenirken Joel Stillerman ile Ted Demme yapımcılığını üstlenmiş, Matt Damon ve Edward Norton başrol oynamıştır.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mike McDertmott (Matt Damon) hukuk fakültesinde okuyan genç bir öğrencidir. Pokere karşı ilgisi vardır. Filmin başında 30 bin doları vardır ve Teddy KGB ile karşılıklı poker oynar. Poker oynarken tek istediği şey Las Vegas'a gidip usta bir kumarbaz olmaktır. Hatta, Teddy KGB'yi yeneceğine emindir fakat işler istediği gibi gitmez. Teddy KGB kendisini yener. Mike neye uğradığını şaşırır. Tüm parasını kaybetmiştir.

Eve döndüğü zaman kız arkadaşı Jo ile konuşur ve bir kez daha poker oynamayacağına söz verir. Kamyon ile marketlere dağıtım yapmaktadır ve pokerden uzak durmaktadır. Gençlik yıllarından arkadaşı Lester Murphy (Edward Norton) hapishanededir ve hapishaneden çıkar. Mike onu karşılar. Lester'ın hapishaneden çıktığı günün akşamı sevgilisine verdiği sözü tutamaz ve yine kumar oynar. Kumarda kazanmıştır ve eve döner. Jo, Mike'ın kumar oynadığını anlar. İkilinin arası bozulmuştur. Mike'ın kız arkadaşına ve arkadaş grubuna karşı sorumlulukları vardır. Yargıçlara karşı yapacakları sunumda liderdir, bunun yanında arkadaşı Murphy yani Worm'un da yüklü bir borcu vardır. Worm'a yardım etmeye çalışır. Böylece sevgilisine ve arkadaşlarına karşı sorumluluklarını yerine getiremez. Kız arkadaşı onu terk eder. Mike eve döndüğü zaman yıkım yaşasa bile kumara iki elle sarılır. O gece yine kazanır. Worm'un Teddy KGB'ye olan borcu katlanmıştır. Mike kendisini yalnız hisseder. Kız arkadaşı yoktur, arkadaşları yoktur elinde kalan tek şey eski arkadaşı Worm'dur ve onu bu beladan kurtarmak için kumar oynamaya başlar. Birlikte beş gün içinde yirmi beş bin dolar bulmaya çalışırlar. İşler iyi giderken Worm kumarda hile yapınca yakalanırlar ve dördüncü güne kadar kazandıkları paralar alınır. Worm bunun üstüne kaçmayı teklif eder. Mike reddeder. Worm kaçsa bile Mike kaçmaz ve kendisini hep sevip yanında olan usta kumarbaz Joey Knish ile görüşür. Ondan para ister. Joey Knish belirli amaçlar dışında kumar oynamamaktadır ve parası yoktur. Mike'ı Teddy KGB ile oynamadan önce uyarmıştır ama Mike onu dinlememiştir. Bunun üstüne Mike kendisinin dünyanın en iyi poker oyuncusu Johnny Chan'ı yendiğini söyler. Detaylı şekilde nasıl oynadıklarını anlatır. Bunun öz güveni ile gidip KGB'ye yenildiğini bunu tekrarlamayacağını söyler. Joey'in yanından ayrılıp yargıçlardan birisi olan Abe Petrovsky'nin yanına gider. Ondan utanarak borç ister. Petrovsky ona on bin dolar verir. Mike bu para ile Teddy KGB'nin kumar oynattığı yere gider ve karşılıklı kumar oynamaya başlarlar. Mike, KGB'yi yenmiştir. Hem borcu ödemiş hem de Petrovsky'in parasını çıkarmıştır fakat KGB onu kışkırtır. Kendisini nasıl yendiğini hatırlatır artık iş intikam olmuştur ve Mike bu tuzağa düşer. Saatlerce oynarlar her şeyin sonunda KGB masadaki bütün servetini ortaya koyar ama Mike kazanmıştır.

Mike, KGB'nin parasının çoğunu alıp oradan ayrılır. Artık borcunu ödemiştir. Petrovsky'nin parasını bir zarfa koyar ve eski kız arkadaşı Jo'nun yanına gider. Parayı verir. Son kez konuşurlar. Mike, onu arayacağını söyleyerek bir taksiye biner ve Las Vegas'ın yolunu tutar.[3]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Rounders (1998)". Box Office Mojo. IMDb. 4 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2015. 
  2. ^ "Film hakkında bilgi". 4 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2017. 
  3. ^ "Tutku filmi konu". www.beyazperde.com. 3 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]