Tropico 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tropico 4

Tropico 4, diğer serilerine göre daha kapsamlı bir şehir kurma simülasyonu olarak oyunseverlerin karşısına çıkmıştır. Tropico oyunu Haemimont Games tarafından geliştirilip Kalypso Medya tarafından yayınlanmıştır. Tropico serisinin en görsel boyutlu ve içerikli devamıdır. Tropico 4, 26 Ağustos 2011 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular, 'El Presidente' adındaki Başkan ile değişik görevlerle birçok farklı Tropikal adaları yönetmeye çalışır. Oyunda birbirinden farklı 20 çeşit bölüm bulunmaktadır. Hepsi birbirinden eğlenceli ve keyifli bölümlerdir. Bazen bir diktatör olurken, bazen de bir demokrat olarak devleti yönetirler. Devlet yönetmek Tropico 4'te bir hayli zor ve kapsamlı olacağından oyuncuları zorlayan ama bir yandan da merak ettiren bölümler karşılarına çıkacaktır. Tropico 4'te oyuna ait ada oluşturma sistemi ile herhangi bir ada oluşturmak dışında editör sistemini kullanarak kendi adasını oluşturabilecek. İsterse 'Kıta', isterse 'Ada' oluşturabilecektir. Editörü kullanarak senaryo geliştirebilecek ve diğer oyunculara değişik bölümler hazırlayabilecek. Türkçe Dil Yaması olduğundan Oyuncu, editör ile senaryo oluşturmak da kesinlikle zorlanmayacak. Tropico 4, paylaşıma ve yaratıcılığa önem bir oyun olup, oyunseverlere harika ötesi bir oyun keyfi sunar.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tropico 4 Haemimont Games tarafından Xbox 360 ve PC için geliştirilmiştir. Yenilenmiş 3D motoru ile adanın her yönüne kasaba, şehir ve köy inşa edebilecek ve arabasına atlayarak adasında dolaşabilecek. Oyuncular, hem başkanı yönetebilecek, hem istediği bakanı atayabilecek ve hem de istediği ülke politikası ile ülkesini ya da adasını yönetebilecek. Bunlar dışında birçok yeni yapı ve araçla oyunseverlerin karşısına çıkıyor. Orijinal Tropico oyunlarında olduğu gibi yine oyun içinde esprili bir dil kullanılması unutulmamış. Hatta oyunun Türkçe Dil Yaması ile bu esprili mizah anlayışı Türkçe olarak oyunseverlere daha büyük bir oyun keyfi verecek ve oyuna daha çok bağlayacak.

Ayrıca Amerika ve Rusya’nın yanında Orta Doğu, Avrupa, Türkiye ve Çin bile olacak. Atmosferi daha neşeli ve eğlencesi de kat kat artmış bir şekilde bir oyun keyfi sunacak. Hatta kendi tatil köyünüzü bile yapabileceksiniz. Bir yandan ülke yönetirken, diğer bir yandan turizm ile ilgileneceksiniz. Birde üstüne siyasi olaylar, dünya politikası, ülke içi meseleler ve depremler, hortumlar, asilerde eklenince oyuncu kendisini sanki gerçek dünyada, gerçek bir devlet yönetiyormuş gibi hissedecekler.

Ek Paketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Steam kanalını kullanarak Tropico 4'e ait ek paketlerine ulaşabilir ve ek paketleri satın alarak oyuna daha çok eğlence, daha çok çeşit, daha çok bina ve daha çok eğlenceli olaylar ekleyebilirler. Sadece satın alacakları ek paketlerin Türkçe Dil Yaması yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]