Tribhuvan Uluslararası Havaalanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tribhuvan Uluslararası Havaalanı, 2009
Tribhuvan Uluslararası Havalimanı terminalinin Dış görünümü

Tribhuvan Uluslararası Havaalanı (Nepalceत्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल, IATA: KTM, ICAO: VNKT) Katmandu'da, Nepal'in uluslararası bir havaalanı. Havaalanı Katmandu vadisinde, şehir merkezine yaklaşık altı kilometre mesafededir. Nepal'in tek uluslararası havaalanı olarak 1949 yılından beri hizmet vermektedir. 1955 yılında havaalanı Kral Mahendra tarafından açıldı ve kralın babası anısına Tribhuvan Havaalanı olarak değiştirildi ve 1964 yılının başlangıcında bugünkü adını aldı. 1957 yılında yeniden beton atıldı ve birkaç kez uzatıldı. ilk jet uçağı Lufthansa Boeing 707, 1967 yılında Tribhuvan'a indi ve düzenli jet operasyonları 1972 yılında başlamıştır.

Havaalanında iç birimi ve bir uluslararası terminal vardır. Şu anda, yaklaşık 30 uçuş hedefi ile Asya ve Orta Doğu'daki uluslararası havayolları Nepal'e bağlanmıştır ve havalimanı birkaç Nepal havayolları şirketine bir hub olarak hizmet vermektedir.

2001 yılında, Royal Nepal Airlines, Frankfurt ve Londra'ya uçuşları kaldırarak Avrupa ile Nepal'in doğrudan doğruya hava bağlantılarını kopardı.

1 Eylül 2013 tarihinden itibaren, Türk Hava Yolları, İstanbul'dan Katmandu 'ya direkt uçuş başlatarak Avrupa kıtası ile Nepal'e bağlantıyı yeniden kurdu.[1]

4 Mart 2015 tarihinde Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Katmandu seferini yapan yolcu uçağı Katmandu havalimanına inerken yoğun sis nedeni ile pistten çıktı. Çime saplanan uçakta ciddi hasar oluştu. Uçaktan tahliye sırasında 1 yolcu yaralandı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]