Trappistler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Trappistler (O.C.S.O.: Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae), hıristiyanlığın katolik mezhebinden Sistersiyen tarikatının bir koludur. Trappistler, 18. yüzyıl sonlarındaki dini reform hareketlerinden etkilenen Sistersiyen tarikatı içinde günlük yaşamlarında Aziz Benedikt'in koyduğu prensipleri birebir ve katı bir şekilde uygulayan bir grup olarak 19. yüzyıl başında ortaya çıkmıştır. Sistersiyenler gibi Trappistin adı verilen kadın kolları da vardır.

Bu tarikat ismini Fransa'nın Normandiya bölgesinde bulunan La Grande Trappe manastırından alır.

Trappistlerin hayatları 6. yüzyılda yazılmış Aziz Benedikt'in kurallarına harfiyen uyarak yaşarlar. Trappist rahipleri sessizlik yemini etmeseler de Aziz Benedikt'in kuralları gereği çok lüzumlu olmadıkça konuşmazlar. Gereksiz konuşmak ve gülmek bir insanın ibadete yoğunlaşmasını engelleyeceğinden sessiz kalmayı tercih ederler. Konuşmayı en aza indirmek için kendi aralarında basit bir işaret dili de geliştirmişlerdir. Yemeklerini bir arada ve konuşmadan okunan bir kitap eşliğinde yerler. Okumak günlük hayatlarının büyük bir kısmını oluşturur. Tüm diğer Sistersiyen keşişleri gibi mal edinmeleri, evlenmeleri ve diğer tüm dünya zevkleri yasaktır. Kendilerini bedeni arzulardan arındırmak için zamanlarının çoğunu oruç tutarak geçirirler.

Manastırdaki hücresinde kitap okuyan bir Trappist

Aziz Benedikt'in kuralları gereği manastıra gelir getirmek için üretim faaliyetlerinde bulunurlar. Ürettikleri arasında peynir, ekmek, bira ve çeşitli yiyecekler gelir. Belçika ve Hollanda'da bulunan Orval, Westvleteren gibi bazı manastırlar halka satılmak üzere bira üretirler. Trappist biraları adı verilen bu biralar dünyaca ünlü biraseverler tarafından en yüksek kaliteli biralar olarak kabul edilir.

Dünyaya yayılmış 170 adet Trappist manastırı bulunmaktadır. Bu tarikata bağlı toplam 2100 keşiş ile 1800 rahibe bulunmaktadır.