İçeriğe atla

Transandantal Meditasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Transandantal Meditasyon (TM) Tekniği,[1] kendine özgü bir mantra meditasyonudur. Maharishi Mahesh Yogi[2] (1918-2008), TM Tekniği'ni 1950'lerin ortalarında Hindistan'da tanıtmıştır.

Maharishi, 1958-1965 yılları arasında dünya turunda çıkmış ve binlerce kişiye öğretmenlik yapmıştır. 1960'lı ve 1970'li yıllarda TM Tekniği ünlüler[3] tarafından uygulanmaya başlamıştır. TM Tekniği, tüm dünyada 6 milyonu aşkın kişi tarafından öğrenilmiştir.

TM Tekniği en çok uygulanan, üzerinde en çok araştırma[4] yapılan ve en etkili meditasyondur. TM, bilinçli zihin, zihin kontrolü ya da bir düşüncenin etkisinde olmadan sakinleşerek bilincin en basit ve en güçlü uyanıklık durumuna gelmesinin yani düşüncenin aşılmasının tekniğidir.

Uygulama sırasında zihin faaliyeti doğal olarak durulmaktadır; zihin hem sessiz hem de uyanıktır. TM Tekniği, aklın bir çaba içine girmesini gerektirmez. Derin dinlenme sayesinde doğal olarak stresler ve yorgunluklar atılır.

Uygulama için günde iki kez oturarak gözler kapalı yirmişer dakika ayırmak yeterlidir; gözler kapalı, sessizce ve rahatça oturulur. Her yerde uygulanabilir, çocuklar dahil herkes yapabilir.

TM Tekniği diğer meditasyon biçimlerinden tamamen farklıdır. Meditasyon sırasındaki beyin aktivitesi üzerine yapılan ve 'Consciousness and Cognition'[5] (Bilinç ve Biliş) isimli yayında yer alan bilimsel araştırmada, 3 temel meditasyon sınıfı belirlenmiştir: dikkati odaklamak, açık gözlem yapmak ya da içinde bulunulan anı kollamak (mindfulness) ve bilim insanları tarafından yeni bir tür olarak tanıtılan kendini kendiliğinden aşmak (TM).

TM Tekniği zihni kontrol etmek, zihni disiplin altına almak, konsantrasyon veya doğu felsefesi değildir; yaşam tarzında değişiklik gerektirmez.

  1. ^ "Brittanica Encyclopedia". [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Brittanica Encyclopedia". [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Wikipedia". 15 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
  4. ^ "TM Bilimsel Araştırmalar". 27 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2022. 
  5. ^ "Consciousness and Cognition Research" (PDF). 14 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Şubat 2017.