İçeriğe atla

Torquay United FC

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Torquay United Futbol Kulübü; Torquay, Devon, İngiltere merkezli profesyonel futbol kulübüdür. 2019-2020 futbol sezonunda Ulusal Lig'de mücadele eden ekip iç saha maçlarını Plainmoor'da oynamaktadır.

Torquay'ın ilk arması, bölgenin denizcilik ile uzun süredir devam eden ilişkisini temsil etmek için üzerinde üç direkli bir gemiyi bulundururken, aynı zamanda bir kale kapısı ve altından martı kanatları içermekte olan kasabanın armasına dayanır. Bu logo seksenlerin ortalarına kadar kullanımda kaldı ve 1970'lerde bugün tanıdık olan 'martı kanatları' amblemini entegre etmek için bir değişiklik yapıldı. Bu, üç direkli geminin tasarımdan çıkarıldığı anlamına geliyordu. Kulübün İngiltere futbol ligleri sistemini iki kez sonuncu olarak bitirdiği 1980'lerde amblemde değişikliğe gidilerek iki palmiye ağacını içeren dairesel bir tasarıma geçildi. 1986'da kulüp, kulüple özdeşleşen martı amblemine geri dönmeyi seçti. Takip eden yıllarda bu armanın birden fazla versiyonu üretildi, bu nedenle 2017'de bu çoklu versiyonları 'birleştirmek' ve daha temiz, daha modern bir tasarım üretmek için rozet yenilendi.

Torquay United, bugünün tanıdık sarı ve mavisine yerleşmeden önce çeşitli renkler kullandı. Kuruluş günlerinde, günümüzün Newcastle United formasını anımsatan siyah ve beyaz çizgili bir tasarıma geçmeden önce açık ve koyu mavi bir forma ile oynadılar. Bu kimlik değişikliği kulübün 'magpies' (saksağanlar) olarak adlandırılmasına yol açtı. 1954 yılında kulüp taze bir kimlik seçene kadar bu renk düzeninde oynadı. United, yeni imajını kasabanın geleneksel sahil karakterine dayandırmayı seçtikten sonra daha belirgin bir sarı veya altın ile mavi rengi seçti. Yeni renkler, bölgenin altın kumlarını, mavi gökyüzünü ve denizi temsil etmek için seçildi. Bu değişiklikten bu yana geçen yıllar boyunca kulüp bu renkleri çeşitli tarzlarda giymiştir ve şu anda mavi süslemeli ağırlıklı olmak üzere sarı forma tercih etmektedir.