İçeriğe atla

Topoizomeraz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Topoizomeraz, (tip 1: 5.99.1.2 tip 2: 5.99.1.3 ) DNA'nın topolojisinde görülen bir izomeraz enzimidir. Bu enzimler ilk kez Harvard Üniversitesi profesörü James C. Wang tarafından keşfedilmiştir.[1]

DNA'nın çift sarmallı yapısı onu zor ayrıştırılır kılmaktadır. Aynı şekilde birçok enzim de ayrıştırma sırasında DNA'nın gen yapısında hasarlar oluşturabilmektedir. Topoizomerazlar, DNA yapısına uygun enzimlerdir. DNA Topoizomerazlar: Sadece dönü sayıları farklı DNA’lar “Tapolojik olarak izomer”dirler ya da “TOPOİZOMER” dirler. Bu DNA’lar bir ya da her iki ipliğinde bir kesik (çentik) oluşturularak yek diğerine çevrilebilirler. Bu çentiğin yapılıp tekrar onarılmasını gerçekleyen enzimlere TOPOİZOMERAZ’lar denir.

DNA Topo’lar 1971’de keşfedildiler. Önceleri “Untwisting enzim” deniyordu. Topoizomerazlar DNA’nın 2.yapısını (konformasyonunu- topolojisini) düzenliyorlar ve DNA ile ilgili her reaksiyonda rol alıyorlar: Replikasyon, transkripsiyon, paketleme. vb..

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Academy of Sciences: NAS Award in Molecular Biology". 22 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2008.