Toplumsal psikolojik bilinç mimarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.52, 31 Aralık 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17993686 numaralı sürüm (→‎Sonuçları ve etkileri: düzeltme AWB ile)

Basitçe zihin mimarlığı, veya daha kompleks bir ifadeyle Toplumsal psikolojik bilinç mimarlığı denilen faaliyet. Uygulama toplum geneline, dar topluluklara veya kişilere karşı yürütülebilir.

Amaçları

Stratejik, pazarlama, eğitim veya dini amaçlar bu faaliyetlerin harekat noktası olabilir.

Teknikler

Pazarlama, sürekli tekrar, çocuklar, gençler, fakirler, ya da kadınlar gibi daha savunmasız guruplara yönelik propaganda ve organizasyonlar, alternatif veya rakip düşünceyi düşmanlaştıran zihinsel örgü ve bu bilincin şartlandırma yöntemleri ile yayılması söz konusu olabilir.

Sonuçları ve etkileri

Kişisel hayatta; Uzun süreli beyin yıkamanın dışsal faktörler olarak kişiler üzerinde algı, antisosyal kişilik bozuklukları ve dissosiyatif bozukluklara yol açması mümkündür.

Toplumsal hayatta; bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkarılan bir düşüncenin gerçekleştirilmesi için yarı gerçek yarı senaryo bir hikayenin psikolojik savunma mekanizmalarını harekete geçirmesi sonucu toplumsal hareket olarak isyan hareketleri ortaya çıkartılabilir.

wikileaks belgeleriyle toplumda oluşturulan algılar

Tarihçe

Aslında bu yöntem insanlık tarihi boyunca insanların toplu yaşama geçiş süreçleri içinde tarihler boyunca defalarca defa kullanılmış bir yöntemdir

yakın tarih sel olaylar : 6-7 Eylül Olayları

Medya haberi

  • ",, mühendislik çalışması var." [2]

Kaynakça

  1. ^ Dickinson, Elizabeth (2011-01-13). "The First WikiLeaks Revolution?". Foreign Policy Magazine. Erişim tarihi: 2011-01-15. 
  2. ^ http://www.memurlar.net/haber/295220/