Toplumsal psikolojik bilinç mimarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Basitçe zihin mimarlığı, veya daha kompleks bir ifadeyle Toplumsal psikolojik bilinç mimarlığı denilen faaliyet. Uygulama toplum geneline, dar topluluklara veya kişilere karşı yürütülebilir.

Amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Stratejik, pazarlama, eğitim veya dini amaçlar bu faaliyetlerin harekât noktası olabilir.

Teknikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pazarlama, sürekli tekrar, çocuklar, gençler, fakirler, ya da kadınlar gibi daha savunmasız gruplara yönelik propaganda ve organizasyonlar, alternatif veya rakip düşünceyi düşmanlaştıran zihinsel örgü ve bu bilincin şartlandırma yöntemleri ile yayılması söz konusu olabilir.

Sonuçları ve etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişisel hayatta; Uzun süreli beyin yıkamanın dışsal faktörler olarak kişiler üzerinde algı, antisosyal kişilik bozuklukları ve dissosiyatif bozukluklara yol açması mümkündür.

Toplumsal hayatta; bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkarılan bir düşüncenin gerçekleştirilmesi için yarı gerçek yarı senaryo bir hikâyenin psikolojik savunma mekanizmalarını harekete geçirmesi sonucu toplumsal hareket olarak isyan hareketleri ortaya çıkartılabilir.

wikileaks belgeleriyle toplumda oluşturulan algılar

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında bu yöntem insanlık tarihi boyunca insanların toplu yaşama geçiş süreçleri içinde tarihler boyunca defalarca defa kullanılmış bir yöntemdir.

Yakın tarihsel olaylar: 6-7 Eylül Olayları

Medya haberi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ",, mühendislik çalışması var." [2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dickinson, Elizabeth (13 Ocak 2011). "The First WikiLeaks Revolution?". Foreign Policy Magazine. 27 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2011. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012.