Topeka Anayasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Topeka Anayasası (1855), ABD'de, Kansas'ta kölelik yanlısı yönetime karşı, kölelik karşıtı bir yönetimin oluşmasına yol açan anayasa.

1854 tarihli Kansas-Nebraska Yasası yeni kurulan Kansas ve Nebraska topraklarında kölelik sorunu dahil bütün iç sorunlarda kendi kendini yönetim ilkesinin uygulanmasını öngörüyordu. Dolayısıyla bu topraklarda oluşacak yönetimlerin niteliği büyük önem kazanmıştı; sonuçta kölelik yanlıları Kansas'ta kendi denetimlerinde bir yasama meclisi oluşturmayı başardılar. Bunun üzerine bu topraklarda yerleşmiş olan kölelik karşıtları Topeka'da 23 Ekim - 12 Kasım 1855 arasında bir anayasa meclisi topladılar; benimsedikleri Topeka Anayasası ile de köleliği yasakladılar. 15 Aralık'ta yapılan halkoylamasında bu anayasa kabul edildi, ama özgür Siyahların Kansas topraklarına girebilmeleri üçe bir çoğunlukla reddedildi.

15 Ocak 1856'daki seçimlerde kölelik karşıtı bir vali ile Yasama Meclisi'nin işbaşına gelmesi üzerine iki rakip yönetim ortaya çıkmış oldu.Başkan Franklin Pierce kölelik karşıtı yönetimi ayaklanmacı olarak suçladı ama Temsilciler Meclisi 3 Temmuz 1856'da Kansas'ın Topeka Anayasası temelinde eyalet olmasını kararlaştırdı.Kansas, 1861'de Birlik'e kabul edilinceye değin kanlı çatışmalara sahne oldu.