Topaklı, Avanos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Topaklı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Topaklı
—  Köy  —
Nevşehir
Nevşehir
Avanos
Avanos
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Avanos
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2012)Yerelnet
 - Toplam 1,427
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50880
İnternet sitesi: Yerelnet

Topaklı Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı bir köy. 1972 yılından 2014 yılına kadar var olan Topaklı Belediyesi, 12 Kasım 2012 tarihli ve 6360 sayılı kanun ile kapatılmıştır.

Kayseri-Ankara karayolu üzerinde bulunan belde, Kayseri'ye uzaklığı 70 km dir ve bagli oldugu Avanos ilcesine uzakligi 30 km dir.

Jeografik bakimdan düz bir plato icinde yer almaktadir ve rakimi yaklasik 1220 metredir.

Kasabada bulunan yüksek tepede (höyükde) son 30 yilda tarihi kalintilar bulunmusdur. Bu Tarihi Kalintilarin hithit dönemine ayit oldugu bilinmektedir.

14 Haziran 1972'de kasaba unvanı almıştır.

Kasabanın Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada bulunan höyükte yapılan kazılar sonucu elde edilen bilgiler geç Roma ve Bizans dönemini işaret etmektedir. Höyükten kasabaya bakıldığında höyüğe doğru bir çanak oluştuğu görülür. Bu da bu höyüğün yığm (Tümülüs olduğuna bir kanıttır. Romalılardan öncesine de tarihleme yapılmamıştır. Bugünkü anlamda yerleşim yeri olması 19. yüzyılı aşmamaktadır. Anadolu'nun pek çok yerinde 16, 17. yüzyıllara ait cami,kervansaray gibi yapılar ve kalıntılar varken, Topaklı da yoktur. En eski ayakta kalan yapılar dahi kireç taşından yapılmışken böyle yapıların olmayışı çok eski bir tarihinin olmadığını gösterir.İlk yerleşkecileri Yörük Türkmenlerdir.

Kuvvetle muhtemel Osmanlı devletinin 1865 yilindaki zorunlu iskanı sonucu burada kalmışlardır.Ankara Haymana yöresinden geldikleri sanılmaktadır. Ankara Haymana ilçesinin de topaklı, çalış gibi beldeleri mevcuttur. Ayrıca folklorik yönden oldukça benzeşmektedir.Kasabadaki Höyük Sit Alanı İlan Edilerek Koruma Altına Alınmıştır.

Coğrafi durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Kayseri yolu üzerin´de, yol bayunca dogu-bati dogrultusunda kurulmus, Kayseriye 70, Kirsehire 67 km uzakliktadir. Kuzeyinde Abdi köyü, Çagsak, Kuruagil, Akpinar köyleri, Güneyinde Sarilar Kasabasi ve Altipinar köyü, dogusunda Çalis kasabasi, Üçkuyu ve Pasali Köyleri, Batisinda ise Kösektas, Kizilagil ve Kayaalti köyleri bulunmaktadir.

Ulasim son derece kolay, anayol ürerinde bulunmasinin avantajini kullanmaktadir. Avanos Ýlcesine Sarilar, Altipinar ve Kalaba Üzerinden olmak üzere üc yerden yola baglidir. Konumu geregi en cok ticari iliskiler Kayseri ve Kozakli´dan yapilmaktadir. Tipik orta Anadolu iklimi hüküm sürer, agac bakimindan oldukca fakirdir. Bagcilik önemini yitirmis hiç yapilmamaktadir. Bir iki meyve agaci disinda agac yoktur. Cevre Ýl ve Ýlcelerle oldugu kadar köylerle ve cevre kasabalarla´da ulasim çok rahat saglanmaktadir. Belediyenin 50 Kisilik bir otobüsü mesai günleri sefer yapmaktadir. Ayrica Ticari arabalar ulasimi saglamakta yardimci olmaktadir.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu; 2007 nüfus sayımlarında 1716 olarak tespit edilmiştir, ancak yurt dışında ve Türkiye'nin bati illerinde yaklaşık 3000'e yakın Topaklı kökenli gurbetçi bulunmaktadır.

Bucaklık konumu ile kendisine bağlı köylerle birlikte 1985 nüfus sayımına göre 11747 sadece kasaba olarak ta 1948 kişilik nüfusa sahip bulunmaktadır. Kasabada bugün dışarıda yaşayan insanların sayısı kasabada yaşayanların iki mislinden fazladır. 1963 yılında başlayan Avrupa göçleri bu gün doruk noktasına ulaşmış, Almanya, Belçika, Hollanda basta olmak üzere Avrupa ülkelerin´de ailesiyle birlikte yaşayan ve geçimini temin eden kasaba göçmenlerinin geri dönmeleri imkânsız görünmektedir. Yurt içinde ise İstanbul, Ankara ve Kayseri'ye ekonomik sebeplerle göçenler olmuş ve aileler yerleşmiştir. Kasabada kalanlar geçimini Tarımla temin etmektedir. Nüfusun son sayımlarına göre düştüğü görünmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ AVŞAR TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]