Top Secret! (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Top Secret!
Yönetmen Jim Abrahams
David Zucker
Jerry Zucker
Yapımcı Jon Davison
Hunt Lowry
Senarist Jim Abrahams
David Zucker
Jerry Zucker
Martyn Burke
Oyuncular Val Kilmer
Lucy Gutteridge
Omar Sharif
Peter Cushing
Michael Gough
Jeremy Kemp
Müzik Maurice Jarre
John Williams
Dağıtıcı Paramount Pictures
Yapım yılı 1984, ABD
Süre 90 dakika
Dil İngilizce
Bütçe -

Top Secret!, casusluk ve Elvis Presley filmlerinin parodisi niteliğinde bir 1984 ABD yapımı komedi filmi. Filmin yapımcıları Jim Abrahams, David Zucker ve Jerry Zucker'dır. Filmin baş rollerinde Val Kilmer, Lucy Gutteridge, Omar Sharif, Peter Cushing, Michael Gough ve Jeremy Kemp oynar.

Filmin en önemli unsurlarından biri başka filmlere yapılan ironik göndermelerle dolu olmasıdır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde, şarkıları Elvis Presley ile Beach Boys 'un şarkılarını çağrıştıran Nick Rivers adlı Amerikalı pop şarkıcısı bir kahramanın hikâyesi anlatılır.

Nick manajeri ile birlikte bir kültür festivalinde sahne almak için Doğu Almanya 'ya seyahat eder. Filmde o sırada Doğu Almanya 'da Nazi rejimine benzer bir rejim hüküm sürmektedir. Rivers, burada güzel Hillary Flammond ile tanışır ve ona babası Paul 'un hapisten kurtulması için yardım eder. Hillary 'nin babası Paul bir araştırmacı ve bilim adamı olup, Almanlar tarafından ölümcül bir bomba yapması için zorlanmakta ve bu yüzden esir tutulmaktadır. Nick fransız direnişçileri tarzında yapılanmış Doğu Almanya 'daki direniş hareketi ile bağlantı kurar. Hareketin lideri Hillary'nin eski sevgilisi çıkar (Nigel). Nigel, Nick, Hillary ve adamları ile birlikte bilim adamını kurtarmayı planlamaktadır. Aksiyonun devamında grubun içinde aranmakta olan hainin liderleri Nigel olduğu tespit edilir. Grubun geri kalanı Nigel'ı devre dışında bıraktıktan sonra Hillary 'nin babası bilim adamını kurtarırlar.

Kritikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Roger Ebert Chicago Sun-Times 1 Ocak 1984'teki yazısında [1], bir arkadaşının tüm filmi baştan sona seyrettiğinde 5 kez ancak gülebileceğini söylediğini, halbuki kendisinin bunu filmin daha ilk 10 dakikasında başarabileceğini yazmıştır. Yani filmin keyfi kişisel mizah anlayışına bağlı olarak çıkmaktadır. Devamında Top Secret'in tasvir edilebilecek bir konusunun olmadığını ve buna ihtiyacı da olmadığını belirterek zira Top Secret! tarzı filmlerin konusu yüzünden seyredilmediklerini yazmıştır. Filme 4 üzerinden 3,5 yıldız vermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]