Top Gear

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Top Gear
TopGear Logo.jpg
Yönetmen Brian Klein
Sunucu Jeremy Clarkson
Richard Hammond
James May (2003-günümüz)
Jason Dawe (2002)
"The Stig"
Açılış müziği Jessica (The Allman Brothers Band şarkısı)
Bitiş müziği Jessica (The Allman Brothers Band şarkısı)
Ülke  Birleşik Krallık
Dili İngilizce, Türkçe
Yapım
Yapımcı Lloyd Washbrook
Gösterim süresi 60 dakika (yaklaşık)
Yayın bilgileri
Resim formatı 576i (SDTV)
1080i (HDTV)
Yayın tarihi 20 Ekim 2002-günümüz
Dış bağlantılar

Top Gear, 1977 yılından beri İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan ve 2002'de formatı yenilenen BAFTA ve Emmy ödüllü, motorlu araçlarla ilgili program. Dünya çapında 350 milyondan fazla izleyicisi olduğu iddialarının güvenilir olmadığı belirtilmektedir.[1]

İngiltere'de 8 milyon düzenli izleyicisi vardır. TopGear'ın aynı zamanda otomobil dergisi bulunmaktadır. 24 farklı ülkede yayınlanan derginin Türkiye versiyonu 1 Mayıs itibarıyla Safran Medya bünyesinde çıkmaktadır. Türkiye'de 13 Mayıs itibarıyla TopGear televizyon programı da 11. sezondan itibaren Digiturk bünyesinde bulunan Lig TV kanallarında yayınlanmaya başlanmıştır. Yeni bölümü Lig TV 3, tekrarları Lig TV 2 kanallarından Türkçe dublajlı olarak yayınlanmaktadır.

Sunucular[değiştir | kaynağı değiştir]

Top Gear team Richard Hammond, James May and Jeremy Clarkson 31 October 2008.jpg

Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May (Captain Slow) tarafından hazırlanan program bir fenomene dönüşmüştür. Programın test pilotu olan The Stig, İngiltere'nin sevilen karakterleri arasındadır.

Üçlü 2011 yılı yılbaşı özel programı için Kuzey Irak'a gelmiştir ve Türkiye'ye de uğramıştır. Fakat programlarında Türkiye ile ilgili gerçek dışı ve abartılı konuşmaları Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mertl, Steve (22 Kasım 2014). "Top Gear filming in B.C. excites fans of popular auto show". Daily Brew Canada News. Yahoo. Erişim tarihi: 24 Nisan 2015. 
  2. ^ "Türkiye'ye hakaret yağdırdılar" Doğan Haber Ajansı, 28.12.2010

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]