Tiyatro Eleştirmenleri Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birliğin logosu

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi (TEB), İstanbul'da yerleşik bir sivil toplum kuruluşu.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan bir dernektir. Tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral'ın girişimiyle 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kuruldu. Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin Türkiye bölümü olarak faaliyet gösterir.

Dernek, her yıl tiyatro alanında ödüller dağıtmaktadır.[1] Üç ayda bir düzenli olarak yayımlanan Teb Oyun adlı bir yayın organı vardır.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

TEB; Türkiye’de sanatta eleştiri kavramını ve algısını güçlendirmek; tiyatro eleştirisi alanındaki çalışmaları ve araştırmaları görünür kılmak; dünyada tiyatro eleştirisi ve tiyatro kuramları konusundaki tartışmaların takibi; bu alandaki uluslararası etkinliklere Türkiye’den katılımı ve katkıyı sağlamak amacıyla çalışmalar yapar.

TEB, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 'nin (İngilizce: International Asssociation Of Theatre Critics - IATC; Fransızca: Association Internationale Des Critiques De Theatre - AICT) üyesidir.

TEB Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 1991 yılından beri her tiyatro sezonunda TEB Ödülleri adıyla tiyatro ödülleri vermektedir.

İstanbul sahnelerinde sergilenen oyunlardan TEB üyelerinin oylarıyla "Yılın Oyunu", "Yılın Yönetmeni, "Yılın Erkek Oyuncusu"/"Yılın Kadın Oyuncusu" (2022 yılından itibaren cinsiyet ayrımı gözetilmemektedir) ve "Yılın Yerli Oyun Yazarı"; ayrıca bir "Yılın Onur Ödülü" sahibi belirlenir; bu kategorilerin dışında takdir edilmesi gereken bir kişi/kurum veya esere "TEB Özel Ödülü" verilir.[2] Ödüller, 27 Mart'ta açıklanır, daha sonraki bir tarihte uygun bir sahnede verilir.[3]

Ankara sahnelerinde sergilenen oyunlar için de aynı kategorilerdeki ödüller ayrı bir törenle verilir.

Kurucu üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmiş başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayına hazırladığı eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eleştirmen Gözüyle Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu Cilt 1 (1923-1960), Kültür Bakanlığı Yayınları, 1994
  • Eleştirmen Gözüyle Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu Cilt 2 (1960-1990), Kültür Bakanlığı Yayınları, 1994

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TEB ödülleri, 30'uncu yaşına yeniliklerle giriyor: Cinsiyet ayrımı gözetilmeyecek". birgun.net. 5 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2023. 
  2. ^ ""Eleştiri, tiyatroyu geliştirir"| Haberler". Gazetekadikoy.com.tr. 20 Mart 2019. 19 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2023. 
  3. ^ "Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri". tiyatronline.com. 24 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]