Tioman Adası

Koordinatlar: 2°49′K 104°11′D / 2.817°K 104.183°D / 2.817; 104.183
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tioman Adası
Pulau Tioman
Harita
Coğrafya
DeniziGüney Çin Denizi
Demografi
Nüfus&0000000000000432.000000432

Tioman Adası (Malayca Pulau Tioman) 39 km uzunluğunda 12 km genişliğinde Malezya'nın doğu kıyısında yer alan küçük bir adadır. Yoğun bitki örtüsü, az tahrip edilmiş ormanlari, mercan kayalıkları ile ünlü ada özellikle dalış yapanlar için mükemmel bir seçimdir. Para birimi olarak RM Malezya ringiti ve SEN sent kullanılmaktadır. Resmi dil Malayca olmasına rağmen İngilizce sıklıkla konuşulan bir dildir.

Tarihi ve kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Malaylar ve birçok değişik ülkeden göç eden (Çin, Endonezya,Hindistan vs.) insanlar ülkenin nüfusunu oluşturmaktadırlar. İngiliz, Hollanda ve Portekizlilerin uzun süre sömürüsü altında kalan ülke bunun sonucunda çeşitli kültürlerle etkileşim içinde bulunarak birçok farklı dinin, kültürün, geleneklerin, çeşitli ırk ve ulustan insanların kaynaştığı bir yer haline gelmişti.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tioman Adasina havayolu, denizyolu ve karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adada yapılan aktiviteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok aktivitenin yapıldığı Tioman Adasinda özellikle şnorkel ile dalarak rengârenk balıklari izleyebilir onlari besleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tüplü dalış yaparak deniz altının görülmeyen güzelliklerini görebilirsiniz. Orman yürüyüşlerine katılarak zorlu yolculuğa çıkabilirsiniz. Botlarla açık denizlerde balık tutabilirsiniz. Ayrica Tioman Adasi çevresinde bulunan Monkey Bay, Salang, Coral Island ve birçok küçük adayı da bot kiralayarak ziyaret edebilir ve buralarda da şnorkel ile dalarak denizin ve balıkların keyfini çıkartabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]