Timsah (film, 1996)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Timsah(1996 film)
Yönetmen Kim Ki-duk
Senarist Kim Ki-duk
Oyuncular Cho Jae-hyun
Ahn Jae-hong
Kurgu Park Gok-ji
Süre 102 dk.
Ülke Güney Kore
Dil Korece

Timsah 1996 yapımı, Kim Ki-duk filmidir. Kim Ki-duk'un ilk filmi olan Timsah'da Cho Jae-hyun oyuncu olarak rol alır.

Film, Seul'de Han Nehri üzerinde kurulu bir köprünün altında yaşayan Ag-o adlı genç bir adamın öyküsünü anlatır. Yaşlı bir adam ve çocukla beraber yaşayan Ag-o, bir gece intihar etmeye çalışan Hyun-Jung adlı bir kadını kurtarır ve aralarından garip bir ilişki başlar. Tecavüz ve istismarın olduğu bu ilişkide, kadın sevgilisi tarafından ihanete uğradığı için sığındığı bu yerde kalmak zorunda kalır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ag-o isimli genç bir adam Seul'de Han Nehri üzerinden kurulu bulunan bir köprünün altına yaşar. Yaşlı bir adam ve çocukla beraber kalan Ag-o geçimini işportacılık yaparak sağlar. Yaşlı adam kola ve bira kutuları toplarken küçük çocuk ise sakız satar. Akşamları yaşlı adam ve çocukla beraber köprü altında bekleyen Ag-o, köprüden nehre atlayarak intihar edenlerin cüzdanları ve kıymetli eşyalarını da toplar. Ag-o kazandıklarını ise bir sonraki gün poker masasında kaybeder.

Ag-o, bir gece köprüden atlayan Hyun-Jung isimli bir kadını kurtarır. Daha ilk günden kadına kötü davranan Ag-o kadını istismar ederek tecavüz eder. Bu duruma yaşlı adam ve çocuk karşı çıksa da Ag-o onları dinlemez ve tecavüze devam eder. Bu duruma öfkelenen küçük çocuk bir gece Ag-o'nun penisini keser. Yaşlı adam Ag-o'ya yardım eder ve kanamayı durdurur. Ag-o kadına kötü davrandıkça küçük çocuk iyice öfkelenir. Başka bir gece Ag-o'nun motosikletinin frenini keser. Ertesi sabah frenleri tutmayan Ag-o kaza yaparak yaralanır.

Ag-o bu arada pokerde neden sürekli yenildiğini öğrenir. Oyun oynadıkları odada Ag-o'nun sırtının arkasında gizli bir kamera vardır ve masada oturanlar Ag-o'nun kâğıtlarından haberdardır. Ag-o durumu öğrendiğinde çetenin elemanları Ag-o'yu kötü bir şekilde döver. Ag-o sonraki gün genç bir kadın ile arabada sevişen zengin bir adamın fotoğraflarını çeker ve fotoğraflar üzerinden tehdit ederek para alır. Ag-o kadına tecavüz etmeye çalışırken zengin adamın tuttuğu bir kişi tarafından dövülür.

Ag-o bu arada gizliden Hyun-Jung'u takip eder ve onun eski sevgilisini izlediğini fark eder. Hyun-Jung'u eski sevgilisi sürekli başka kadınlarla birlikte olan bir tiptir. Bir akşam Ag-o barda sarhoş bir haldeyken, bir adam onu başka bir yere içki içmeye davet eder. Ag-o, polise eşgal çizme işi yaptığını anlatan adamın kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istemesi üzerine onu döverek evden uzaklaşır.

Köprü kenarındaki parkta bazı çete üyeleri küçük çocuklara gerçek tabancalar vererek bazı insanları öldürtür. Eşgal çizici adam, tanıkları yönlendirerek, Ag-o’nun eşkalini çizer ve onu hapse attırır. Yaşlı adam daha sonra polise ifade vererek Ag-o'yu kurtarır. Çete üyeleri bir gün Ag-o ve yaşlı adam ile yaşayan küçük çocuğun eline tabancayı verdirerek kahve makinesine ateş ettirir. Kahve makinesinin içinde yaşlı adam vardır ve çocuk bilmeden yaşlı adamı öldürür. Ag-o, Hyun-Jung ve küçük çocuk yaşlı adamı kahve makinesiyle beraber gömerler.

Ag-o, Hyun-Jung'un eski sevgilisini bazı görüntülerini ele geçirmiştir ve onu kaçırır. Hyun-Jung'a görüntüleri gösteren Ag-o, kadının öfkesinden yararlanarak eline silah verir ve eski sevgilisine ateş etmesini bekler. Ancak kadın boşluğa ateş eder. Ardından Ag-o silahı alır ve adamı vurur. Hyun-Jung ve Ag-o zamanla yakınlaşmaya başlar ve birlikte olurlar. Hyun-Jung, Ag-o uyurken yanından kalkar ve nehre atlayarak intihar eder. Küçük çocuk kadının nehre atladığını görünce Ag-o'yu kaldırır ve kadını kurtarmasını ister. Ag-o nehrin dibinde kadına ulaşır ancak kadın ölmüştür. Ag-o, daha önce nehrin dibine yerleştirdiği koltuğa kadını oturtur, kendisini onunla kelepçeler. Ag-o nefesi bitmek üzereyken kelepçeyi açmaya çalışır. Artık çok geçtir ne kelepçeyi açabilir, ne de bıçakla bileğini kesip kurtulabilir. Ag-o ve kadının ölü bedenleri nehrin dibinde birlikte oturur vaziyette durur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]