Thomas E. Gaddis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tom Gaddis
Doğum Thomas Eugene Gaddis
14 Eylül 1908
Denver, Colorado
Ölüm 10 Ekim 1984 (76 yaşında)
Portland, Oregon
Meslek Danışman ve yazar
Vatandaşlık Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Tür Biyografi yazısı

Thomas Eugene Gaddis (14 Eylül 1908, 10 Ekim 1984), Amerikalı yazar.

1955 yılında Robert Stroud hakkında yazdığı "Alkatraz Kuşçusu" kitabıyla ünlüdür. Çoğunlukla biyografi yazıları yazan yazar aynı zamanda birçok gerçek hikâyeyi de ele alıp kitap haline getirmiştir. Cinayetten hüküm giyen Robert Stroud hakkında yazdığı "Alkatraz Kuşçusu (1955)" kitabının yanı sıra 1970 yılında Amerikalı seri katil Carl Panzram hakkında da "Killer: A Journal of Murder" isminde bir kitap yazmıştır.

Doğum adı Thomas Eugene Gaddis olan yazar, 1955 yılında "Alkatraz Kuşçusu"nu yazdı. Yazdığı bu biyografi yazısı ülkenin en ünlü hapishane biyografilerinden biri haline geldi. "Alkatraz Kuşçusu" gerçekte cinayetten hüküm giymiş Robert Franklin Stroud'un hikâyesiydi. Robert Stroud, Kansas'taki Leavenworth Federal Cezaevi'nde bir gardiyanı bıçaklayak öldürmesi sonucu ömür boyu tecrit hapsine çarptırılmıştı. Hapse girmesine neden olan ilk olay ise Alaska'da işlediği bir cinayetti. Cinayeti Alaska'da işlediği için Leavenworth Federal Cezaevi'ne gönderilmişti. Cezaevinde işlediği ikinci cinayetin cezası olarak Stroud tecritte tek başına yaşarken 1939 ve 1941 yılları arasında kuşları inceleyerek kuş hastalıklarıyla ilgili yazılar yazmış ve kuşlar üzerine uzman olmuştu.

Alkatraz Kuşçusu kitabı 7 yıl sonra aynı adda bir filme konu olmuştur. 1962 yılında çekilen bu filmde Robert Stroud'u Burt Lancaster, Gaddis'i ise Edmond O'Brien canlandırmıştır.

Gaddis bir süre bir mahkemede danışman olarak çalışmış ve çeşitli projeler üzerine çalışmalarını sürdürmüş olup 10 Ekim 1984 yılında 76 yaşındayken Portland, Oregon'da ölmüştür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]