İçeriğe atla

Thomas Bloodworth

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Thomas Bloodworth ya da Thomas Bludworth (d. 1620 - ö. 1682), Ekim 1665-Ekim 1666 tarihleri arasında Londra Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür. Büyük Londra Yangını başlangıç evrelerinde sergilemiş olduğu etkisiz davranışlar yüzünden yangının kentte çok büyük bir yıkıma neden olmasının nedeni olarak gösterilmiş ve ağır eleştiriler almıştır.

Belediye başkanı görevine gelmeden önce Bloodworth, bir şarap fabrikasının alım satım derneğinin üyesi olan, varlıklı bir tüccardı. Bundan önce kereste ticareti de yapmıştır.

Görevi sırasında, 2 Eylül 1666 tarihinde bir gece yarısı Thomas Farrynor adlı bir kişinin fırın dükkânında bir yangın çıktı. Hızla komşu evlere yayılmaya başlayan yangını durdurabilmek için dönemin yangınla mücadele yöntemleri doğrultusunda, henüz yanmaya başlamamış evleri yıkılarak, yangının diğer yerlere yayılması teklif edildi. Ev kiracılarının karşı çıkmaları karşısında, en yetkili ağızdan izin almak için Başkan Bloodworth olay yerine çağrıldı. Bir an önce önlem alınması gereken olayda itfaiye görevlileri evlerin yıkılmasının en doğru yöntem olduğunu düşünüyordu.

Başkan yangın yerine vardığında evlerin yıkılması önerisini kabul etmedi. Büyük olasılıkla ev sahiplerinden gelecek şikâyetlerden çekinen Bloodworth o gece uyumak için evine geri döndü. Fakat bu umursamaz davranışı üç gün içinde kentin %75'inin kül olmasına neden oldu. Yangının ikinci gününden itibaren başkanı şehirde gören olmadı.