Theodor Philipsen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theodor Philipsen (1880'den önce)

Theodor Esbern Philipsen (10 Haziran 1840, Kopenhag - 3 Mart 1920, Kopenhag), Manzara ve hayvan portreleri ile bilinen Yahudi asıllı Danimarkalı ressamdı. Ayrıca balmumu ve kilden küçük figürler de yapmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürlü bir tüccar ailesinde doğdu ve erken yaşta çizmeyi öğrendi.[1] Ancak ilk başta öncelikle hayvanlarla ilgileniyordu, bu yüzden amcasının Slangerup yakınındaki malikanesinde tarım eğitimi aldı. 1860'larda kardeşlerinden biri onu ressam Hans Smidth ile tanıştırdı ve sanatçı olmaya karar verdi. Çalışmalarına Carl Bøgh ile Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başladı ve daha sonra Frederik Vermehren'in etkisi altına girdi.

Ayrıca Johan Thomas Lundbye ve 17. yüzyıl ressam Paulus Potter'ın hayvan portrelerine de aşinaydı.[2] 1873'te atların yüzdüğü resmi için Neuhausenske Ödülüne layık görüldü. 1880 yılında Açık hava ressamcılıığına başlamış ve resimlerinde İzlenimcilik unsurları göstermeye başlamıştı.

Otuz beş yaşında, görüntülerinin yeterince gerçekçi olmadığı endişesiyle, Léon Bonnat ile çalışmak için Paris'e gitti.[1] Orada konum ve hareketin temellerini yakalamak için şiddetli croqius çizimi yaptı. Ayrıca İspanya ve İtalya'da biraz zaman geçirdiği arkadaşı Rémy Cogghe aracılığıyla Fransız sanatındaki radikal eğilimler hakkında bilgi aldı.[2] Tüm bunlar farklı bir tarzda bir araya geldi.

1884-1885 kışında Paul Gauguin Kopenhag'ı ziyaret ettiğinde Philipsen ona tavsiye almak için yaklaştı ve küçük fırçaların hızlı, sağlam darbelerle nasıl kullanılacağını gördü.[2] Hayat boyu arkadaş olarak kaldılar.

1890'da Eckersberg Madalyası'nı aldı. 1905 yılı civarında, boyama yeteneğine müdahale eden bir göz hastalığından muzdarip olmaya başladı.[2] 1915'te Thorvaldsen Madalyası'nı aldı. Genellikle, izlenimciliği Danimarka ressamlığının önemli bir unsuru haline getirmesiyle bilinir.

Seçilmiş resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Biographical notes 18 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. @ Kunstindeks Danmark.
  2. ^ a b c d Brief biography 15 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. @ Den Store Danske.