İçeriğe atla

The Rocker (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Rocker (film)
The Rocker
YönetmenPeter Cattaneo
Yapımcı
Senarist
Hikâye (eser)Ryan Jaffe
Oyuncular
MüzikChad Fischer
Görüntü yönetmeniAnthony B. Richmond
Kurgu
  • Charles Kaplan
  • Brad E. Wilhite
Stüdyo
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i12 Haziran 2008 (2008-06-12) (CineVegas)
20 Ağustos 2008 (2008-08-20) (ABD)
Süre102 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$15 milyon[1]
Hasılat$8.8 milyon[1]

The Rocker Peter Cattaneo tarafından yönetilen ve Ryan Jaffe'nin bir hikâyesinden Maya Forbes ve Wallace Wolodarsky tarafından yazılan 2008 Amerikan komedi filmi. Filmde Rainn Wilson, şarkılarından biri viral olduktan sonra yeğeninin grubuyla turneye çıkan başarısız bir müzisyeni canlandırıyor. Christina Applegate, Jeff Garlin, Josh Gad, Teddy Geiger ve Emma Stone da rol alıyor.[2] Film 20 Ağustos 2008'de gösterime girdi, karışık eleştiriler aldı ve 15 milyon dolarlık bütçesine karşılık sadece 8 milyon dolar hasılat elde ederek Gişe başarısızlığı yaşamış oldu.[3]

1986 yılında Cleveland, Ohio'dan bir glam metal grubu olan Vesuvius, yerel bir tiyatroda sahne alır. Gösteriden sonra menajerleri, bir plak şirketinin kendileriyle anlaşmak istediğini, ancak davulcu Robert "Fish" Fishman'ın yerine plak şirketinin başkanının yeğenini getirmeleri şartıyla anlaşabileceklerini bildirir. Grup, liseden beri birlikte oldukları ve Fish'in gruplarının kalbi ve ruhu olduğu konusunda hemfikir oldukları için ilk başta bunu reddeder, ancak menajerleri Whitesnake'in açılış grubu olarak turneye çıkacaklarını söyleyince, grup buna razı olur ve Fish olmadan minibüsleriyle yola çıkarlar.

Yirmi yıl sonra, Vesuvius son derece başarılı bir grup olmaya devam ederken, Fish normal bir hayat yaşamaktadır. Fish'in lise çağındaki yeğeni Matt Gadman, arkadaşları Curtis Powell ve Amelia Stone ile birlikte A.D.D. adlı bir alternatif rock grubunda klavye çalmaktadır. Grubun okul balosunda çalması planlanmaktadır, ancak davulcuları okuldan uzaklaştırılınca konser tehlikeye girer. Matt diğerlerini Fish'in yerine geçmesi için ikna eder. Fish davulda hâlâ doğal bir yetenek olduğu için (20 yıldır çalmamasına rağmen) konser ilk başta iyi gider, ancak bir balad sırasında kendini kaptırıp doğaçlama bir davul solosu başlattığında konseri mahveder. Ancak Fish, Curtis'in şarkılarından ve yeniden çalma şansından o kadar heyecanlanmıştır ki, bir konser daha verebilmesi halinde gruba katılmasına izin vermeleri için onları ikna eder. Tekrarlanan başarısız girişimlerden sonra, sonunda Fort Wayne, Indiana'daki bir kulüpte konser ayarlamayı başarır. Diğer üyelerin hepsi reşit olmadığı için konsere gizlice gitmek zorunda kalırlar, ancak bu sırada Fish kız kardeşinin minivanını izinsiz ödünç aldığı için yakalanır ve kız kardeşi minivanın çalıntı olduğunu bildirir. Fish oradan ayrılmak zorunda kalır ve bir Çin restoranının bodrum katını kiralar.

Grup, dört yönlü iChat aracılığıyla pratik yapmak için yeni bir yol icat eder. Grup arkadaşlarını dehşete düşüren Fish, yeni evinin sıcağı nedeniyle çıplak performans sergiler. Antrenman videosu "çıplak davulcu grubu" başlığı altında hızla viral olur. Grup, Vesuvius ile aynı plak şirketi tarafından bir kayıt sözleşmesi imzalanır ve bir orta batı turnesine gönderilir. Ancak Fish, vücudundaki fiziksel maliyetlere rağmen stereotipik eylemlerde bulunur ve bir otel odasını tahrip ederek grubun tekrar yakalanmasına neden olur.

A.D.D.'nin serbest bırakılmasını sağladıktan sonra Curtis'in annesi Kim, diğer ebeveynlere çocuklarının Fish'in maskaralıklarından etkilenmemesi için turnenin geri kalanında kalacağına söz verir.

Şirket, A.D.D.'den Vesuvius'un Rock and Roll Hall of Fame'e kabul edilmesi şerefine düzenlenecek bir konserin açılışını yapmasını ister. Fish konserde çalmayı reddeder ve Kim onu öfkesini bırakıp yoluna devam etmeye ikna etmek için başarısız bir girişimde bulunarak öper. David öpücüğü görür ve çilenin ayrıntılarını Curtis'e abartarak anlatır. Daha sonraki bir konserde Curtis konserde çalacaklarını açıklayarak Fish'i kızdırır ve gruptan ayrılmasına neden olur. Şirketten gelen yeni davulcunun tembel olduğu ortaya çıkınca Curtis sonunda Fish'ten özür diler ve onu kızgınlığını bir kenara bırakıp konserde çalmaya ikna eder. Konserden önce Vesuvius'la tanışan Fish, sahte İngiliz aksanlarıyla (aslında İngiliz olan davulcu hariç) kibirli ve kendini beğenmiş olduklarını fark edince Vesuvius'u affetmeye karar verir ve onlara iyi şanslar diler. Fish ve grubu ayakta alkışlanır. Konserden sonra Amelia ve Curtis'in yanı sıra Fish ve Kim de bir ilişkiye başlar. Vesuvius'un seti sırasında, şarkılarının ses kaydı devam ederken solistin mikrofonu standdan düşer ve lip-syncing yaptıkları ortaya çıkar. Vesuvius'un kaydı arızalanır ve dudak senkronizasyonu yaptıkları seyirciler tarafından anlaşılır, seyirciler onları yuhalayarak sahneden indirir ve Hall of Fame üyelikleri iptal edilir. Seyirciler A.D.D. için bis tezahüratları yapar, David'i kovarlar ve seyirci için bir kez daha performans sergilerler.

  1. ^ a b Box Office Mojo'da The Rocker
  2. ^ "The Rocker". imdb.com. 15 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2024. 
  3. ^ "THE ROCKER". rottentomatoes.com. 26 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2024. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]